Quantcast
Channel: dizajner enterijera | Gradnja
Viewing all 102 articles
Browse latest View live

Pre i posle: Adaptacija starog stana u raskošni enterijer

$
0
0

Preuređen stan deluje toplo, ušuškano i raskošno, a opet ne previše nametljivo. Upravo je to glavni adut ovog enterijera!

Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs, na čelu sa dizajnerom enterijera Sonjom Brstinom, dobio je zadatak da osmisli rešenje enterijera četvorosobnog stana u zgradi staroj preko 25 godina. Vlasnici stana, inače mladi bračni par, želeli su prostran, svetao prostor koji odaje luksuzan izgled ali i da pritom bude praktičan za život.

Jedan od glavnih problema bio je osmisliti prostor za smeštanje velike količine stvari. Saznajte kako je rešen ovaj ali i mnogobrojni drugi problemi u adaptaciji.

Pogledajte kako je tekla adaptacija starog stana:

Dnevna soba nije pretrpela strukturalne promene ali je zato napravljena njena potpuna vizuelna transformacija. Pre svega osmišljen je funkcionalan raspored nameštaja.

Naspram velike ugaone garniture dijagonalno je postavljen televizor, a kako bi se dobila što veća količina svetlosti na prozore je okačena veoma tanka zavesa. Radijatori ispod prozora sakriveni su maskama koje ujedno služe i kao klupica za sedenje.

Luksuz uz razumne troškove

Raskošan izgled postignut je bogatom rasvetom, oblogama na zidu kao što su kamen i tapete ali i nameštajem u klasičnom stilu. Sve ovo daje enterijeru luksuznu notu iako nisu utrošena velika sredstva za njegovu realizaciju.

Trpezarijski sto napravljen po meri postavljen je u osi kliznih vrata i tačno ispod raskošnog lustera.

 

U trpezariju je postavljen veliki kružni sto u osi vrata kuhinje, a odmah naspram njega našla se staklena vitrina pravljena po meri i komodica ispod ogledala sa bogatim ramom.

Iako zatečena kuhinja nije bila tako mala, njoj je pridružen deo koji je pre služio kao jedan od prolaza ka terasi. Vrata su zatvorena, a na tom mestu dobijena je zgodna ostava kojoj se pristupa preko zglobnih vrata.

Centralni deo kuhinje jeste ostrvo koje osim kao šank za ručavanje služi i kao prostor za odlaganje. Sva tehnika, (frižider, mašina za sudove, mikrotalasna i aspirator) ugrađena je u kuhinjske elemente i nije vidna.

Umesto hodnika – garderober

U spavaćem bloku se intervenisalo i u strukturi prostora. Glavnoj spavaćoj sobi pridružen je deo hodnika kako bi se napravio garderober, a mali toalet proširen je kako bi se dobilo drugo, gostinsko kupatilo s tuš kabinom.

Zid iza kreveta povučen je 60 centimetra od zida pa je tako dobijen orman kojem se pristupa s bočnih strana kreveta.

 

Obzirom da je spavaća soba velikih dimenzija, prostor iza kreveta iskorišćen je za smeštanje velikog ormana koji nije upadljiv i pritom je veoma funkcionalan. Naime, zid iza kreveta je povučen 60 centimetra od zida pa je tako dobijen orman kojem se pristupa s bočnih strana kreveta.

Veliko tapacirano uzglavlje, detalji kao što su venac na ormaru i ručkice ali i bogata rasveta dali su luksuzan izgled i ovoj sobi.

Ni gostima nije loše

U gostinjskoj sobi uz manje, uz manje kupatilo, smešten je prostran orman i krevet sa uzglavljem izvedenim u univer ploča. Kako bi se maksimalno iskoristio prostor, orman je u ovoj maloj sobi urađen sa kliznim vratima sa ogledalom, a na uzglavlje su postavljene police.

Tapeta koju osvetljavaju noćne zidne lampe i bogata tekstura uzglavlja čini osnov dizajna ove sobe.

Krajnji rezultat je enterijer koji deluje toplo, ušuškano i raskošno baš kao što su vlasnici želeli, a opet, s druge strane, ne previše nametljivo. Upravo je to glavni adut ovog stana!

Foto: Igor Conić

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:


Od Dva arhitekta: Mirna kuća u gusto naseljenom delu Zagreba

$
0
0

U centru Zagreba, podignuta je nova kuća koja poštuje liniju postojećih objekata ali je podignuta iznad nivoa ulice kako bi se obezbedila privatnost.

Arhitekonski biro Dva arhitekta dobio je zadatak da u glavnom gradu Hrvatske isprojektuje porodičnu kuću koja će ispoštovati uličnu arhitekturu ali će pritom obezbediti novim vlasnicima mir i privatnost. Komšiluk je gusto naseljen i u njemu se nalaze prilično velike kuće. Zbog toga je ova kuća na trapezastom placu otvorena prema dijagonali gde se pruža pogled istovremeneo se krijući se od komšijskih pogleda koji je okružuju.

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-06

S dvorišne strane, enterijer se proširuje ka eksterijeru pomoću najvećeg otvora u fasadi.

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-07

Kuća je podignuta od terena kako bi se dodatno kuća izolovala od komšilika. Dva nivoa kuće nalaze se iznad terena, dok je ispod terena garaža i bazen.

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-02

Dnevna soba u prizemlju orijentisana je i ka dvorištu na zapadu i ka ulicu na istoku.

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-09

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-08

Kombinovanjem izrazito tamnih i izrazito svetlih površina postignut je kontrast u enterijeru.

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-05

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-03

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-04 dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-10

Foto: Bosnic&Dorotic

Osnove, preseci i aksonometrija objekta

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-14

dva-arhitektra-kuca-zagreb-iznad-terena-17

Pogledajte i ovu kuću od istog biroa:

Projekat kuće od Dva arhitekta u Zagrebu

Crno-belo potkrovlje u industrijskom stilu

$
0
0

Pogledajte kako izgleda potkrovlje od 102 kvadrata koje je prošireno galerijom.

Mladi bračni par unajmio je arhitektu Rimantasa Špokasa da osmisli prostor njihove prve zajedničke nekretnine uz uslov da on bude jednostavan i u moderan. Rezultat je crno-belo potkrovlje sa sivim tonovima u kojem se puno vodilo računa o funkcionalnosti. Tako je novi projekat podrazumevao izgradnju galerije i postavku krovnih prozora koji dozvoljavaju prolaz veće količine svetlosti.

Na galeriji od metalne konstrukcije kreiran je mezanin sa zonom za opuštanje i velikim walk-in garderoberom.

 

Na prvom nivou osmišljena je prostrana dnevna soba sa kuhinjom i barom, dok se u ostatku prostora našlo mesta za kupatilo s kadom, toaletom s tuš kabinom i hol sa stepeništem za penjanje na gornji nivo. Na galeriji od metalne konstrukcije kreiran je mezanin sa zonom za opuštanje i velikim walk-in garderoberom.

Cilj je bio da se napravi prostor koji odiše udobnošću ali uz poneki industrijski detalj. Zbog toga je odlučeno da se ide na crno-belu kombinaciju uz dodavanje sive boje i boje drveta.

Osnova potkrovlja

Kako bi se stvorio kontrast u prostoru, neki zidovi su okrečeni crnom bojom dok su drugi zidovi obloženi belom opekom.

Kuhinja je urađena u crnoj boji kako bi se vizuelno dobro uklopila u crnu metalnu konstrukciju galerije. Ovaj prostor je vizuelno omekšan ubacivanjem teksture drveta koja je enterijeru dala toplu notu.

Kako bi se stvorio kontrast u prostoru, neki zidovi su okrečeni crnom bojom dok su drugi zidovi obloženi belom opekom.

 

Jednostavna i nenametljiva rasveta u crnoj boji dobro je uklopljena sa ostatkom enterijera ovog udobnog potkrovlja.

Rezultat je udoban enterijer po meri mladog bračnog para koji pritom i nije bio skup za realizaciju.

Foto: Andrius Stepankevičius

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Enterijer biblioteke Goethe instituta u Beogradu

$
0
0

Promišljenim odabirom boje za zidove kao i pažljivim postavljanjem elemenata rasvete, naglašena je fina fizionomija prostora koju čine blagi lukovi i masovni zidovi.

Nakon požara 2007. godine objekat Goethe instituta u Knez Mihailovoj privremeno je saniran, a 2015. godine je odlučeno da se obnovi kompletan enterijer kulturne ustanove. U sklopu te obnove, angažovan je arhitektonski studio Ured za dizajn enterijera prostora biblioteke u prizemlju.

Pruski svod je zadržan i naglašen oslobađanjem opeke koja postaje akcenat u prostoru.

 

Autentični ambijent biblioteke postignut je pažljivo biranom paletom materijala i boja kao i korišćenjem tople boje svetla. Obloga poda je reciklirani, sanirani kamen koji je zatečen u prostoru dok su sve ostale površine značajno izmenjene.

Pruski svod je zadržan i naglašen oslobađanjem opeke koja postaje akcenat u prostoru. Promišljenim odabirom boje za zidove kao i pažljivim postavljanjem elemenata rasvete, naglašena je fina fizionomija prostora koju čine blagi lukovi i masovni zidovi.

Grafičke podloge

Aksonometrija prostora

Transformabilnost elemenata pruža mogućnost različitih vizuelnih doživljaja prostora.

 

Većina elementa nameštaja dizajnirana je i izrađena od strane Ured studija za potrebe biblioteke. Principi za dizajn su proizašli iz potreba biblioteke – nameštaj je fleksibilan, transformabilan, modularan i lako se skladišti.

U čitaonici su postavljeni trapezni stolovi koji su u jednom od ranijih projekata studija osmišljeni i testirani, dok su rotirajući sto za recepciju, klupa-polica, kao i modularni sistem polica razvijeni u okviru projekta biblioteke. Transformabilnost elemenata pruža mogućnost različitih vizuelnih doživljaja prostora.

Nameštaj je od šperploče različitih tonova koje daju notu razigranosti i komplementarni su sa paletom boja koja je prisutna u prostoru.

Istorijat objekta

Kuća u kojoj se od 1983. godine do danas nalazi kulturna ustanova Savezne Republike Nemačke, Goethe Institut, sagrađena je 1870. godine i proglašena je kulturnim dobrom. Ona je deo trgovačkog centra Knez Mihailove ulice i jedan od najizrazitijih dokumenata iz vremena njegovog nastajanja. Kuća je dobila naziv Hristina Kumanudi po ženi trgovca Kumanudija koji je podigao kuću. Kroz istoriju, u ovoj kući su bile smeštene Francusko-srpska banka, konzulat Belgije i Velike Britanije, da bi 1918. godine kuća pripala beogradskom trgovcu Nikoli D. Kiki, nakon čije je smrti predata Beogradskoj trgovačkoj omladini.

Foto: Relja Ivanić

Faktografija

Projekat: 2015

Lokacija: Knez Mihailova 50, 11000 Beograd

Klijent: Goethe-Institut, Knez Mihailova 50, Beograd

Autori: Bojana Marković, David Bilobrk, Ivana Jevremović, Hristina Stojanović

Firma: URED arhitektonski studio

Konsultant za rasvetu: Ivana Rakonjac

Površina: 150,00 m2 gross

Status: izgrađeno 2016

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Spoj rustičnog i savremenog u pariskom potkrovlju

$
0
0

Stan u centru francuske prestonice dobio je potpuno novi enterijer ali je pritom zadržao duh minulih vremena.

Arhitekta Prisca Pellerin potpisuje projekat renoviranja potkrovlja u zgradi na obali Sene u centru Pariza. Zadatak je bio da se zadrži originalni šmek ali da se pritom u stan potpuno adaptira za život u 21. veku. To je postignuto time što su upečatljivi elementi, poput drvene krovne konstrukcije i zidova od opeke, zadržani i obnovljeni a pritom je unešen novi nameštaj, rasveta, detalji i enterijerski elementi koji ga čine savremenim.

parisko-potkrovlje-rustik-03

Kako bi se dobilo što više prirodne svetlosti, na kose plafone postavljeni su krovni prozori.

parisko-potkrovlje-rustik-04

Originalan parket u dnevnoj sobi je uklonjen i postavljen je rustičan brodski pod koji je u potpunom skladu sa naglašenom drvenom konstrukcijom. Ostatak potkrovlja popločan je keramičkim pločicama.

parisko-potkrovlje-rustik-05

Izbor rasvete je značajno uticao na ceo utisak o enterijeru. Crne plafonske i zidne lampe su u odličnom kontrastu s originalnim belim zidovima od opeke.

parisko-potkrovlje-rustik-06

Kuhinja sa šankom je vešto spakovana ispod kosog krova.

parisko-potkrovlje-rustik-07 parisko-potkrovlje-rustik-08 parisko-potkrovlje-rustik-09 parisko-potkrovlje-rustik-10 parisko-potkrovlje-rustik-11 parisko-potkrovlje-rustik-12 parisko-potkrovlje-rustik-13

parisko-potkrovlje-rustik-02

Osnova potkrovlja

parisko-potkrovlje-rustik-14

Foto: Hugo Hébrard photographe d’architecture

Pogledajte još projekata o potkrovljima:

Uređenje potkrovlja: Savremen stan u palati iz 19. veka

Kako osmisliti funkcionalnu TV policu u dnevnoj sobi

$
0
0

Polica za televizor i knjige je komad nameštaja koji se može dobro uklopiti u svaki prostor, ali ako je dobro osmišljen. Pogledajte na šta treba da obratite pažnju.

Mesto za televizor je uglavnom (ili nažalost) najdominantniji zid ka kojem je okrenut sav ostali nameštaj u stanu. Upravo zbog toga treba dobro osmisliti dizajn TV police jer će sve oči biti uprte u nju.

Uzećemo primer TV polica Tomasella sa kojim se ova poznata italijanska kompanija predstavila na Sajmu nameštaja u Milanu. Ono što se odmah može primetiti jeste da se na zanimljiv način smenjuju otvoreni i zatvoreni elementi tako da i one manje reprezentativne svari, koje nisu za izlaganje, mogu naći svoje mesto u nameštaju u dnevnoj sobi.

Univer ili MDF?

Sigurno se pitate kako ovo sami možete da izvedete u svom stanu? Krenimo ispočetka! Nameštaj za biblioteku i TV policu najčešće se izrađuje od univera ili od MDF-a što je malo skuplje rešenje. Ukoliko se odlučite za univer, najbolje je da se uzmete jednobojni univer (beli, sivi, bež) i njega uparite s univerom u teksturi drveta. Nijansu jednobojnog univera prilagodite postojećem nameštaju. Ne savetuje se korišćenje jačih boja jer same knjige i detalji na policama će svakako sami doprineti šarenolikosti. Naravno, manji komad u boji je uvek dobrodošao.

Umesto ručkica koriste mehanizme za otvaranje na dodir ili ukopane ručkice duž celih frontova.

 

Što se tiče ručkica, najbolje je da ih ne koristiti uopšte jer one nisu u trendu. Umesto njih koristite mehanizme za otvaranje na dodir ili ukopane ručkice duž celih frontova. Još jedno rešenje za odsustvo ručkica na visećim elementima jeste da front bude duži i prepušten u odnosu na korpus elementa. Ovaj prepust će vam omogućiti da otvorite element.

Ukoliko je deo iza televizora obložen u drvetu, to omogućava da kablovi od tehnike ne budu vidni.

U sklopu televizora i biblioteke možete napraviti i manji radni sto jednostavnim spuštanjem fronta na makazice. Obratite pažnju na visinu, to jest, da kada je spuštena ploča stola treba da bude na visini od 75 cm od poda. Pogledajte sliku ispod:

Uvek je dobro da se iza drvene obloge na zidu postavi i indirektno svetlo, LED traka, male jačine koja će davati dubinu i naravno uticati na atmosferu u prostoriji.

Pogledajte još neke interesantne modele TV polica:

Foto: Tomasella

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:

Genijalna rešenja u malom stanu od svega 35 kvadrata

$
0
0

Povlačenjem dijagonale u osnovi stana dobijeni su zgodne prostorije koji su međusobno pod pravim uglom.

Kako cene kvadrata rastu jer svi žele da žive u gradovima, moramo se prilagođavati životu u sve manjim i manjim stanovima. Međutim, to što je stan mali ne mora da znači da mora biti neudoban niti da se morate odreći sedeljki sa prijateljima. Dokaz tome je ovaj stan od 35 m² u kome je stalo sve što je potrebno a pritom je i ispunjen zahtev klijenta da za druženjem.

Prednost stana je njegova visina od 3,0 metara koja je iskorišćena do maksimuma.

 

Projekat ovog malenog enterijera potpisuje londonski biro CIAO koji je iscedio svaki kvadratni centimetar do maksimuma. Oslonac u njihovom dizajnu pronašli su u visini prostora koja je veća od uobičajenih 2,6 metara za 40 centimetra. Uz pomoć sklopivog nameštaja ovaj stan omogućava klijentu da ga tokom dana koristi za rad, a da ga noću lako transformiše za spavanje. Radni sto se jednim potezom pretvara u udoban krevet koji deli prostor sa sofom u dnevnom boravku, piše TreeHugger.

Iznad radnog stola, u nivou polica za knjige, formirano je još jedno mesto za spavanje. Do njega se dolazi malenim stepenicama u čijim gazištima su skrivene fijoke. Iznad ovog komada nameštaja sa leve strane – iznad kupatila – formiran je mezanin koji se koristi za odlaganje stvari. Dakle, sve je iskorišćeno do maksimuma!

Donji elementi u kuhinji izvedeni su od korten čelika, koji u kombinaciji sa teksturom prirodnog drveta i zidom od opeke, ovom prostoru daju industrijski izgled.

Zanimljiva je činjenica da je ceo raspored u stanu dobijen povlačenjem dijagonale koja kreće od kuhinje, ide preko zida kupatila i završava se kod radnog stola u dnevnom boravku. Pošto ceo nameštaj prati ovu kosu liniju, a prostorije su međusobno pod pravim uglom, nije došlo do vizuelnog usložnjavanja prostora već on deluje fluidno i neograničavajuće za korisnika.

Osnova stana sa jasno izraženom dijagonalom

Foto: CIAO 

Srodni članci na našem portalu:

Kraljevsko plavi stan u Novom Sadu (video)

$
0
0

Opremanje novih stanova u novogradnji uvek je veliki izazov. Pogledajte kako je savladan ovaj zadatak!

Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs na čelu s arhitektom Sonjom Brstinom dobio je zadatak da osmisli enterijer stana u Novom Sadu za višečlanu porodicu. Želja vlasnika bila je da prostor od preko 200 kvadrata oblikuje u savremenom duhu s toplom i ugodnom atmosferom.

Pogledajte kako je stan izgledao u sivoj fazi, a kako izgleda danas:

Stan se prostire na dva nivoa gde je prvi namenjen za dnevni boravak i trpezarijom sa kuhinjom, dok je drugi nivo rezervisan za spavaći blok. Prednost stana bile su velike staklene površine, dobra osunčanost i predivne terase na oba nivoa stana s pogledom na centar grada. Sve ovo trebalo je iskoristiti kako bi se iz stana izvukao maksimum.

sonja-brstina-enterijer-18

Dnevnu sobu krasi impozantan luster s čak 50 sijalica kojeg potpisuje italijanski Flos.

 

Mermerne površine, zlatni detalji i kraljevsko plava boja na foteljama i tepisima zaslužni su za luksuzni izgled dnevne sobe. Ugradni nameštaj, kao što su police za knjige, maske za radijatore i zidne obloge, izveden je po meri od furnira hrasta tamnije nijanse. Na pod je postavljen brodski pod od hrastovog drveta tamnije boje koji vizuelno pojačava utisak raskošnosti stana.

sonja-brstina-enterijer

Najveći izazov

Dnevna soba povezana je s velikom trpezarijom dok je kuhinja vizuelno odvojena visokim šankom izvedenim od Kerrocka.

Upravo na ovom mestu krio se najveći izazov u ovom stanu. Naime, pored kuhinje je smešten toalet koji je vidljiv iz svakog ugla dnevne sobe. Kako bi se on sakrio od pogleda, zidovi toaleta kao i vrata obloženi su u furnirani MDF tako da su se ona potpuno utopila u drvenu oblogu.

Velika pažnja posvećena je i rasveti. Pored pozlaćene podne lampe od Filipa Starka (pogledajte video) i dve manje visilice iznad šanka, u stanu su postavljeni dominantni lusteri kao što su oni iznad trpezarijskog stola za deset osoba ili impozantni luster u dnevnoj sobi s čak 50 sijalica kojeg potpisuje Flos. Celokupnu rasvetu u stanu isporučio je Light Systems Design.

sonja-brstina-enterijer-15

Kuhinja je delimično zaklonjena od dnevne sobe, a izvedena je u kombinaciji bojenog MDF-a na visećim elementima i furniranog MDF-a u boji tamnog hrasta. Pločice u kuhinji su u teksturi mermera dok je radna ploča s izlivenom duplom sudoperom urađena takođe u kompozitnom materijalu.

sonja-brstina-enterijer-2

U pult ispod šanka ugrađen je frižider za vino. Viseći elementi otvaraju se šarkama bez vidnih ručkica, dok su elementi iznad aspiratora urađeni od dimovanog stakla i postavljeni u metalni ram.

sonja-brstina-enterijer-23

Mirni blok stana

Polukružno stepenište vodi na sprat gde je smešten mirni blok stana sa spavaćom i dve dečije sobe koje kriju zanimljiva dizajnerska rešenja. Roditeljsku sobu krasi krevet s tapaciranim uzglavljem kao i tabure pravljeni po meri. Sama pozicija kreveta naglašena je spuštenim gipsom na plafonu i zidu iza kreveta. U niše gipsa postavljena ke LED traka s toplo belom svetlošću koja pojačava vizuelni efekat.

sonja-brstina-enterijer-5

Na tamni hrastov parket postavljene su visoke parket lajsne ofarbane u svetlu boju nameštaja koje značajno doprinose luksuznom izgledu prostora.

sonja-brstina-enterijer-6

U nišu ormana s leđima od crnog stakla ugrađen je televizor dok je ostatak ormana nenametljivog izgleda bele boje s vratima koja se otvaraju push mehanizmom.

sonja-brstina-enterijer-7

Roditeljsko kupatilo osmišljeno je tako da pruži komfor i maksimalno uživanje. Zbog toga je osim tuš-kabine u njega stavljena i jacuzzi kada.

Što se tiče dečijih soba za dva dečaka, ona su opremljena tako da pruže puno prostora za igru ali i za učenje. Na zidove su postavljene tapete koje su odredile boju uzglavlja kreveta, nameštaja ali i tepiha. Kreveti kao i kompletan nameštaj, pravljeni su po meri

sonja-brstina-enterijer-11

sonja-brstina-enterijer-14

sonja-brstina-enterijer-14a

Garderober je posebna prostorija u stanu. Kosine u ovoj prostoriji iskorišćene su za smeštanje otvorenih plakara i polica za odlaganje stvari. Ugrađen je VELUX krovni prozor koji je omogućio prodor puno svetlosti u ovu usku prostoriju ali je pružio i sjajan pogled na centar grada.

garderober

Dečije kupatilo takođe je u plavoj boji, a najinteresantniji detalj jesu porcelanske pločice s motivom trave.

Sjajan pogled na grad

Jedna od prednosti stana jesu i prostrane terase s predivnim pogledom na grad. Pošto je centralna terasa postavljena na samom uglu, u delu sa garniturom za sedenje postavljena je staklena pregrada bez vidnih profila kako bi se smanjio uticaj vetra. Osim garnitura za sedenje od ratana, postavljen je i trpezarijski sto kao i mini-kuhinja za zabave na otvorenom.

sonja-brstina-enterijer-19

sonja-brstina-enterijer-19a

Odrešene ruke prilikom dizajna enterijera omogućilo je da stan izgleda upravo onako kako je na početku i zamišljeno, a da porodica maksimalno uživa u njemu.

Foto: Relja Ivanić

Srodni članci na portalu Gradnja.rs:


Turski enterijer s daškom italijanskog stila

$
0
0

Enterijer ovog penthausa je zapravo minimalistički ali je obogaćen raskošnim materijalima poput mesinga, mermera i detalja rađenih po meri.

Po projektu biroa zanimljivog imena Escape from Sofa (Bekstvo sa sofe) u Istanbulu je izveden enterijer penthausa koji pleni pažnju interesantnim vizuelnim rešenjima. Ono što odmah upada u oči jeste dominantna tapeta koja je rađena po meri, za potrebe klijenta. Floralni motivi uneli su dinamiku u prostor koji je inače jednostavan i smiren.

Ceo ambijent je u duhu italijanskih enterijera ali se i dalje oseća prisustvo Orijenta.

 

Ispred tapete postavljena je polica u duhu pedesetih godina prošlog veka koja je takođe rađena po meri. Preko linijskih nosača od mesinga, postavljene se mermerne ploče koje su ugostile raskošne vaze i dominantne stone lampe u crnoj boji – potpuno u duhu italijanskih enterijera ali se i dalje oseća prisustvo Orijenta. To je ta mešavina stilova koja je tako privlačna!

Savremeno dizajniran penthaus prostire se na dva nivoa. Na prvom je dnevni boravak sa trpezarijom i kuhinja, dok su na spratu smeštene tri spavaće sobe s velikom terasom. Svaka prostorija razrađena je do detalja!

Tajna je u parketu

Svi parketi u ovom penthausu su od iroko drveta koji imaju elegantnu boju – nisu previše tamni a nisu ni previše svetli. Iroko drvo (Clorophora excelsa) koje se retko koristi kod nas zbog dostupnosti, potiče iz Afrike, odlikuje ga ekstremna tvrdoća a pritom mu i boja varira na svetlu.

Sav nameštaj u stanu rađen je po meri i to tako da odražava različite stilske varijacije od sobe do sobe.

Dragulj ovog stana jeste ogromna terasa s koje puca pogled na istorijski deo Istanbula.

Foto: Ibrahim Ozbunar

Pogledajte i ove članke na portalu Gradnja.rs:

Enterijer stana po meri programera

$
0
0

Najveća soba u ovom stanu je dečija koja je ukrašena motivima polarnih medveda.

Arhitektonski biro Zrobym potpisuje projekat enterijera trosobnog stana od 75 kvadratnih metara u Minsku koji je osmišljen po meri programera, njegove žene i petogodišnjeg sina. Klijenti nisu imali specijalnih želja, kao na primer, da enterijer bude u bojama Playstationa, već su poželeli da im stan izgleda toplo, ušuškano ali pritom i jednostavno – u skandinavskom stilu. Evo šta su dobili!

Vertikalne letvice od drveta postavljene su na zidove u cilju vizuelnog razigravanja prostora.

 

U enterijeru ovog trosobnog stana preovlada drvo koje u prostor, mahom bele boje, unosi toplinu. Vertikalne letvice od drveta postavljene su tako da razigraju prostor, a pošto se iza njih nalaze i svetlosni paneli, one posebno izgledaju lepo u večernjoj atmosferi.

Kuhinja i dnevni boravak u jednom

U sklopu dnevnog boravka nalazi se i kuhinja što je veoma čest slučaj i u našoj novogradnji. Ovaj „problem“ rešen je tako što je kuhinja napravljena od nenametljivih završnih tekstura i svedenih linija pa privlači pažnju samo kada se upali LED svetlo iznad visećih elemenata.

Dečija soba je najveća soba u stanu. Nju je oslikala umetnica Ireina Melnik sa motivima polarnih medveda i planinskih pejzaža.

Dečiju sobu oslikala je umetnica Ireina Melnik s motivima polarnih medveda i planinskih pejzaža.

 

Igranjem s kontrastima stvorena je dinamika u prostoru, dok su završni detalji poput jastučića, slika i ukrasa dali stan lični pečat.

Pošto su klijenti strastveni biciklisti, hodnik je okrečen u perivu žutu boju tako da u njemu slobodno mogu da parkiraju svoje dvotočkaše.

Kupatilo je sasvim jednostavno ali i efektno. Tome su doprinele keramičke pločice u obliku belih ciglica.

Prošetajte kroz ovaj stan zahvaljujući video-snimku ispod:

Foto: Aleksandra Kononchenko

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Glamurozni ruski stan u savremenom duhu

$
0
0

Poš, moderan, efektan – ovako se može opisati enterijer sa stilom kojeg potpisuje Ekaterina Lašmanova.

Poznata ruska dizajnerka imala je odrešene ruke u opremanju ovog prostranog stana u centru Moskve. Za mladi bračni par sa detetom, Lašmanova je osmislila enterijer s jakim vizuelnim kontrastima, smelim kombinacijama boja i luksuznim komadima nameštaja i detaljima zahvaljujući kojima ceo prostor deluje raskošno i toplo.

Klasično oblikovani nameštaj u kombinaciji s osvežavajućom koloritnom paletom daju dnevnom boravku poš izgled.

 

Zlatni detalji

Dnevni boravak s velikom visinom tavanice i ogromnim otvorima od poda do plafona iskorišćeni su tako da stanu daju luksuznu notu. Klasično oblikovani nameštaj s osvežavajućom koloritnom paletom daju sobi poš izgled dok centralno postavljen zlatni sto Wave kojeg pravi Boca do Lobo unosi u ovaj prostor sofisticiranu i savremenu notu.

Valer plavih tonova s pitomim krem nijansama u savršenom su skladu s geometrijskim pločicama na podu ali i sa zlatnim detaljima na rasvetnim telima.

Raskošna drvena vrata u crnoj boji, koja odvajaju dnevni boravak od kuhinje, daju stanu veličanstven izgled.

Od nameštaja do zavesa – sve u ovom stanu je pravljeno po meri i to tako da zadovolji visoke estetske standarde.

Spavaći blok

Nežne boje preovladavaju spavaćom sobom u kojoj dominira visoko tapacirano uzglavlje kreveta, raskošan luster ali i draperije koje svojom prljavo rozom bojom dodatno utopljavaju atmosferu.

U okviru spavaće sobe kreiran je i dnevni blok sa sofom iz koje se pruža pogled na centar Moskve.

Dečija soba je takođe urađena u nežnoj koloritnoj paleti, a najdominatnije je uzglavlje kreveta koje se proteže sve do plafona.

Glamurozno kupatilo sa svojim hrabrim pink ormarićima i art nouveau zlatnim ogledalom daju prostoru fanki izgled.

I hodniku je posvećena velika pažnja. Njega krase plakari u boji mesa koji po potrebi skrivaju i otkrivaju toalet i garderobere.

Foto: via Boca do Lobo 

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Kako je renoviran stan u Barseloni uz zadržavanje tradicionalnih elemenata

$
0
0

Originalne koloritne pločice, visoki plafoni i gipsarski detalji su zadržani, a prostor je opremljen nameštajem i detaljima koji su enterijeru dali modernu notu.

Stan od 163 kvadrata u užem centru Barselone doživeo je totalnu transformaciju po projektu biroa YLAB Arquitectos. Oni su od familije Engleza, zaljubljenih u ovaj katalonski grad, dobili zadatak da enterijer stana osavremene ali da pritom zadrže pojedine originalne elemente mediteranskog stila kako bi se zadržavao duh minulih vremena. Evo kako je to izvedeno!

Arhitekte su zadržale većinu originalnih elemenata, ali su stanu dale savremen i svež izgled.

 

U stanu su zatečeni originalni podovi, poput marokanskih pločica, visoki plafoni i puno gipsarskih detalja koji su zajedno sa velikim prozorima, pružali enterijeru toplu atmosferu. Arhitekte su zadržale većinu originalnih elemenata, ali su stanu dale savremen i svež izgled. To su učinili tako što su stare gipsane detalje porušili i umesto njih napravili nove, jednostavnije ali i dalje klasičnog izgleda.

Topao kolorit

Pošto su svi zidovi beli, zapravo u boji RAL 9010, uključujući i visoke parket lajsne kao i gornje sokle, sve ostalo je u boji drveta, zlata ili nežno sivih tonova. Ova koloritna paleta odlično je poslužila za dominantna svetlosna tela u crnoj boji poput stonih i zidnih lampa ali i visilica iznad šanka.

Dve zone

Stan je podeljen na dnevnu i noćnu zonu. Dnevnu čini predsoblje, hodnik, kuhinja s trpezarijom i dnevnim boravakom koji su dobro povezani jedno s drugim. Noćnu zonu čini tri sobe koja svaka ima svoje kupatilo. Dakle, ovaj stan se lako može iznajmljivati za tri različite porodice.

Ono što je ovom stanu dalo notu modernog jeste savremeni komadni nameštaj, rasveta i detalji koji su u savršenom skladu sa ostatkom stana koji je u tradicionalnom stilu.

U kupatilima, pored pločica, dominiraju i velike površine pod ogledalima zbog kojih ona izgledaju još prostranija.

Osnova stana od 163 m2

Foto: Tobias Laarmann

Kada ste već ovde, pogledajte i ovo:

Transformacija dvosobnog stana sa smelim enterijerskim rešenjima

$
0
0

Stan je izgubio jednu sobu ali su zato prostorije dobile veću kvadraturu.

Po projektu arhitektonskog biroa Casa100 Arquitetura u brazilskom gradu Sao Paolu izveden je enterijer stana od 65 metara kvadratnih koji je, kako su klijenti zahtevali, trebao da bude minimalistički ali da pritom podseća na neki skandinavski prostor. Zahtev je bio i da se enterijeru ne pojavaljuje puno boja i detalja kako bi arhitektura mogla ga govori sama za sebe. Po svemu sudeći, arhitekte su uspešno odgovorile projektnom zadatku.

Osnova stana – novo rešenje

Glavna spavaća soba postala je veća dok je druga soba pretvorena u veliki garderober.

Stan je originalno ima dve male spavaće sobe i dva mala kupatila. Po novom projektu, glavna spavaća soba postala je veća dok je druga soba pretvorena u veliki garderober koji ujedno predstavlja i ulaz u mirni deo stana. Ovom ulaznom delu pridružen je radni deo kao i toalet dok je glavno kupatilo povećano na uštrb drugog i tako što je izbačena kada i na njegovom mestu je postavljena tuš kabina, piše ArchDaily.

Razdvajanje mirnog i bučnog dela stana izvedeno je mlečnim staklom čime se omogućen prodor svetlosti u unutrašnjost stana, a pritom prostor ne deluje skučeno.

U bučnoj zoni stana su takođe primenjena zanimljiva enterijerska rešenja. Kuhinja je potpuno otvorena ka dnevnom boravku preko radne ploče koja ujedno ima ulogu i stola za brze obroke.

U enterijeru su korišćeni materijali mirnije teksture pa tako u moru beline preovladava hrast kao i detalji od bakra koji unose dinamiku u prostor.

Klima uređaj na teresi sakriven je perforiranom metalnom oblogom, dok je na na njoj postavljena drvena ploča koja sada služi kao polica za cveće.

Foto: Gui Morelli

Kad ste već ovde…

Vitka kuća dugačka 38 metara

$
0
0

Pogledajte kako izgleda objekat građen od lokalnog materijala na samoj obali jezera.

Po projektu projektnog biroa MU Architecture u Kvebeku, na granici Kanade i SAD-om na obali piktoresnog jezera, nikla je kuća od 420 metara kvadratnih koja se proteže u dugačkom linearnom volumenu. Naime, ovaj objekat dugačak je skoro 38 metara, a izveden je pretežno u kamenu koji je vađen lokalno. Vitka, duga kuća izgleda monunetalno zahvaljujući brojnim kamenim zidovima i popločanim terasama s kojih se pruža sjajan pogled na jezero.

Objekat izgleda kao da tone u terenu što je vizuelni trik postignut smenjivanjem otvorenih i zatvorenih delova na fasadi.

Velika garažna vrata postavljena su između masivnih kamenih volumena i zahvaljujući svojoj materijalizaciji ona se sjajno slažu sa crnom fasadom od drveta. Međutim, pri prilasku objektu jedan drugi element krade pažnju. Naime, s ulične strane objekat izgleda kao da tone u terenu što je vizuelni trik postignut smenjivanjem otvorenih i zatvorenih delova na fasadi. Jedan ceo deo kuće s ulične strane je u staklu od poda do plafona, a ideja je da kroz kuću može ugledati jezero – glavni adut ovog impozantnog objekta.

Ogromna visina

Velike staklene površine, beli zidovi i nameštaj svedenih linija karakteriše unutrašnjost kuće. Međutim, glavna karakteristika enterijera jeste visina plafona koja na pojedinim mestima dostiže i 7,60 metara. Ovakva visina iskorišćena je kako bi se dobila prozračnost prostora ali i kako bi se stvorio osećaj luksuza.

Skriveni detalji

Sve prostorije u ovoj dugoj i vitkoj kući poređane su linearno. S jedne strane dnevnog boravka, trpezarije i kuhinje, smeštena je spavaća soba, dok su s druge strane garaže i tehničke prostorije. Iako u ovolikoj kući ima samo jedna spavaća soba ona ima sve dodatke koje je čine specijalnom. Naime, uz nju je napravljen soba za treniranje, sauna, ogromno kupatilo i deo za relaksaciju. Dugačak koridor spaja sve ove sadržaje, a poseban kuriozitet su skrivena vrata u kuhinji koja kroz ostavu vode ka garaži.

Osnova kuće dugačke 38 metara

I u dnevnom boravku ima skrivenih elemenata. Naime, kamin je urađen zajednu s plakarom i to tako se u njegovoj unutrašnjosti krije televizor koji se može otkriti kada je to potrebno. Naravno, sav nameštaj urađen je po meri i to u beloj boji tako da se lepo spoji sa belim granitom i svetlim hrastom u kuhinji.

Spavaća soba sa prostorom za trening, velikim kupatilom i saunom iz kojih puca pogled na jezero.

Na jezeru je podignuta kućica za čamce koja svojom materijalizacijom prati izgled glavne kuće.

U pogledu na jezeru može se uživati i iz ovih ležaljki.

Fotogalerija

Osnova kuće dugačke 38 metara
Osnova kuće dugačke 38 metara

Foto: Stéphane Groleau via v2com

Kad ste već ovde…

Šah parket kao polazna tačka za renoviranje stana u Lisabonu

$
0
0

Pogledajte kako izgleda stan s hodnikom dugačkim 15 metara i u kojem je jedina svetla tačka bio postojeći pod.

Projektni biro Aboim Inglez Arquitectos dobio je interesantan zadatak da stan od 250 kvadrata u užem jezgru portugalske prestonice adaptira u savremen prostor za život po meri mladog bračnog para. Zadatak im nije bio nimalo lak jer stan ima veoma neobične dimenzije – dug je 33, a širok 7 metara! Ako se tome doda podatak da je hodnik dugačak 15 metara, jasno je kakvo je ovo bila noćna mora.

Međutim, u moru problema arhitekte su našle jednu svetlu tačku, a to je drveni pod. Bio je u relativnom dobrom stanju, protezao se kroz ceo stan i vizuelno je povezao prostorije. Tako je parket poslužio kao polazna tačka za renoviranje ovog šarmantnog stana.

Jedan od izazova bio je šta uraditi s hodnikom dugačkim 15 metara. Dobio je još jednu ulogu!

Interesantan parket, složen u šah polja, bio je zreo za osvežavanje. Nakon dodavanja daski koje su nedostajale, presložavanja na pojedinim mestima, usledilo je hoblovanje i lakiranje pa je on zasijao starim sjajem i poslužio je kao dobar početak za renoviranje stana, piše ArchDaily.

Dugačak i uzak stan

Intervencija je podrazumevala i malu izmenu rasporeda postojećih prostorija. Dnevni boravak je ostao tamo gde jeste, odnosno, ka uličnoj strani stana, spavaći blok je smešten u središnji deo stana, dok su trpezarija i kuhinja prebačeni prema dvorišnoj strani stana. Trpezarija je dobila verandu, dok su se dnevni blok i kuhinja vizuelno povezali.

Osnova stana u Lisabonu

Iz želje klijenata da stan deluje što svetlije i vedrije, arhitekte su odlučile da pojedina vrata uklone čime je svetlo prodrlo i u hodnike i čime je dodatno naglašena veza između prostora.

Problem dugačkog hodnika rešen je tako što je, pored skidanja vrata i otvaranja prostora, ugrađena dugačka klupa koja je omogućila vlasnicima ovog stana da u njemu mogu i da borave.

Foto: Ricardo Gonçalves

Kad ste već ovde…


Posao: Traži se arhitekta – dizajner enterijera

$
0
0

Iskusni ste u dizajnu enterijera? Konkurišite za ovaj posao!

Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs u Novom Sadu traži iskusnog arhitektu na poslovima izrade projekata enterijera kako bi pojačao svoj tim. Delokrug rada podrazumeva praćenje projekta od samog početka, idejnog rešenja enterijera, 3D vizuelizacije, razrade projekta kao i praćenje njegove realizacije.

Potrebni uslovi:

  • minimum 3 godine radnog iskustva na poslovima u oblasti izrade projekata enterijera
  • diplomirani inženjer arhitekture
  • aktivno korišćenje programa AutoCAD
  • aktivno korišćenje programa SketchUp + VRay
  • aktivno korišćenje programa Photoshop
  • poznavanje trendova, materijala i tehnologija

Prijavljivanje:

Prijave poslati do 6. februara 2018. na e-mail sonja@gradnja.rs.

Uz radnu biografiju poslati i portfolio. Ukoliko portfolio prelazi 10MB, koristiti file transfer servise kao što su WeTransfer, SendSpace ili slične.

 

Foto naslovna: Relja Ivanić

Enterijer restorana u Minsku prati krilaticu manje je više

$
0
0

Kao što i sam naziv restorana Simple nagoveštava, filozofija celokupnog unutrašnjeg uređenja bila je stvoriti minimalistički enterijer, ali sa toplom atmosferom.

Restoran Simple nalazi se u glavnom gradu Belorusije i deo ugostiteljske ponude Minska postao je prošle godine. Prvobitno stanje objekta, čiji se potencijal video u znatnoj površini otvorenog prostora, kao i velikim lučnim prozorima, ispunjen je elementima enterijera i dekoracijom od kojih su mnogi rađeni po narudžbini kako bi se savršeno uklopili u koncept dizajna enterijera minimalističkog restorana.

Sivkasti enterijer segmentno je akcentovan elementima u bakru.

„Odmah smo se zaljubili u prostor! Želeli smo da mu pružimo još više duše, sofisticiranosti i atraktivnosti.“ , istakao je Andrus Bezdar, arhitekta iz Zrobym architects, koji je vodio projekat enterijera restorana Simple.

Arhitekta su ideju realizovao korišćenjem specijalno dizajnirane rasvete, stolovima izrađenim po narudžbini od različitih vrsta drveta, kao i mnoštvom jastuka koji sofe čine udobnijim ali i vizuelno toplijim.

Enterijer, izveden u kombinaciji različitih nijansi sive i više vrsta drveta, savršeno je segmentno akcentovan elementima u bakru, koji će vremenom dobiti zelenkastu patinu.

Svakako jedan od zanimljivijih elemenata su izduženi bakarni radijatori, koji ujedno predstavljaju i efektnu zidnu dekoraciju.

Prilično sveden enterijer protkan je velikim brojem biljaka i obrađenog drveta koji prostoru daju prijatniju i topliju atmosferu.

Iako je korišćena tamnija paleta boja i nameštaj svedene forme, postoje i naznake industrijskog stila koji se oslikava u tipu rasvete i segmentno izloženim instalacijama na plafonu restorana.

Lokal ima 326 metara kvadratnih.

Osnova prostora

Foto: Lizaveta Iotka

Kad ste već tu…

Pedijatrijska ordinacija u Beogradu iz koje deca ne žele da idu kući

$
0
0

Enterijer ordinacije MedicaTim osmišljen je tako da mališanima i njihovim roditeljima prenese poruku da će sve biti u redu.

Pedijatrija je grana medicine koja se bavi najmlađim i najosetljivijim pacijentima – decom. Zbog specifičnog i delikatnog posla, vlasnica buduće ordinacije Ljiljana Vukosić želela je da dobije prostor u kojima će se mališani ali i njihovi roditelji osećati sigurno. Zato je angažovala arhitektu Sonju Brstinu kojoj je poverila zadatak da u prostor od svega 38 kvadrata u Beogradu smesti dve ordinacije, zajedno sa svim pratećim prostorijama, kao i da osmisli enterijer koji će biti veseo i topao. Rezultat je ordinacija iz koje, kako kaže vlasnica ordinacije, deca ne žele da idu kući!

Pogledajte video prilog o enterijeru pedijatrijske ordinacije:

U prostor od svega 38 kvadratnih metara trebalo je smestiti sve potrebne prostorije koje zahteva pedijatrijska ordinacija i logoped. Pored dve ordinacije, čekaonice, i prijemnog dela, bilo je potrebno smestiti i dva toaleta (za zaposlene i pacijente) kao i čajnu kuhinju. Malo prostora, a veliki zahtevi. Ipak, sve je uspelo da stane!

Osnova ordinacije od 38 kvadrata sa 6 prostorija

Dva prozora postavljena pod uglom od 45 stepeni diktirala su dizajnersko rešenje enterijera ali i raspored prostorija pošto svaka ordinacija mora da ima svoj prozor.

Crtanje umesto gledanja

Ulazni deo potpuno je posvećen deci. Ovaj prostor zamišljen je tako da ih oslobodi od straha od doktora, da ih opusti kao i da ih zainteresuje za igru. Ispod klupe s uzglavljem u obliku kućice smešten je prostor za igračke, dok je zid preko puta klupe ustvari velika tabla za crtanje kredama na kojoj je okačen televizor. Prema rečima zaposlenih, zid na kojem je dozvoljeno škrabati definitivno više privlači pažnju dece od samog televizora… Ideja za dom?

Iza table za crtanje klizaju vrata koja otvaraju prostor čajne kuhinje. U ovu mini kuhinjicu dužine svega 1,1 metar smeštena je sudopera i podpultni frižider. U visećim elementima predviđen je prostor za odlaganje ispod kojih je postavljena ugradna LED traka koja osvetljava radnu ploču. Bojler je postavljen horizontalno iznad visećih elemenata i skriven je ormanom.

Uz prijemni pult smešten je prostor za odlaganje jakni. Zbog male površine prostora, svaki kvadratni centimetar je bilo potrebno iskoristiti. Zato su i na zid uz pult postavljeni nosači za dokumentaciju.

Prostor je imao veliku visinu što je omogućilo smeštanje plafonskih centralnih jedinica klime kao i ugradnju drvenih gredica u plafon.

Dve odvojene kancelarije, pedijatra i logopeda, međusobno su povezane kliznim vratima tako da je ostvarena unutrašnja komunikacija.

U ordinaciji pedijatra smešten je krevet, prostor za presvlačenje beba, radni sto sa dve stolice, umivaonik i ormar za lekove. Sve ovo u samo 10 kvadratnih metara!

Planine i kućice

Kako bi prozori delovali interesantnije, oni su uklopljeni sa zidnim oblogama u obliku planina izvedenih od bojenog MDF-a. Ovaj motiv se ponavlja u obe kancelarije baš kao i drvene gredice na plafonu sa ugrađenom LED rasvetom. Zbog bezbednosti dece ivice nameštaja su zaobljene. Zato su radni stolovi izvedeni sa zaobljenim ivicama.

Pod u ordinaciji izveden je od LVT ploča iz Tarketta, što su zapravo vinil ploče dimenzija 50×50 cm. Odabrane su tri nijanse koje su postavljane u nepravilnom rasporedu i baš zbog toga, prema rečima zaposlenih, veoma privlače pažnju dece.

Zidovi u ordinacijama obloženi su belim keramičkim pločicama u visini do 100 cm. Motivi kružića sa pločica ponovljen je na kliznim vratima i tabli za pisanje.

Prema rečima lekara, deca koja su imala strah od ljudi u belim uniformama nakon posete ovoj ordinaciji izlaze puni pozitivnih utisaka čemu doprinosi ne samo enterijer već i prijatni ljudi koji u njoj rade.

Foto, video: Igor Conić za Gradnja.rs

Kad ste već tu…

Multifunkcionalni orman u kojem može i da se spava

$
0
0

Nameštaj napravljen po meri omogućio je vlasnici ovog stana da dobije dva spavaća bloka.

Studio llabb dobio je zadatak da osmisli enterijer stana na italijanskoj rivijeri Ligurija od samo 35 kvadrata, a poseban izazov bio je da nekako smeste dve spavaće sobe. Naravno, u ovako malom stanu to nije bilo tako lako izvodljivo pa su arhitekte došle na zanimljivu ideju da naprave veliki orman duž celog zida u kojem će se pored dela za smeštanje garderobe biti organizovana i dva bloka za spavanje.

I garderober i dve spavaće sobe u jednom elementu; foto: Anna Positano

 

U plakar su smeštena dva spavaća bloka: jedan u nivou poda, drugi na spratu.

Ogroman plakar izveden od univera ima dve sekcije: desnu i levu. U desnoj sekciji organizovane su sekcije za odlaganje garderobe, dok leva sekcija skriva zanimljive elemente. Naime, velika dvostruka vrata otkrivaju ulazak u spavaću nišu sa bračnim krevetom i policama za odlaganje sitnica.

Donji spavaći blok; foto: Anna Positano

Skrivenim stepenicama do kreveta

Još je interesantniji krajnji levi deo plakara gde stepenice, skrivene iza vrata, vode do spavaćeg bloka na spratu gde je smešten još jedan krevet. Interesantno je da se iz ove „sobe“ mogu otvoriti vratanca koja otvaraju pogled ka dnevnom boravku.

Gornji spavaći blok; foto: Anna Positano
Garderober izgleda kao i svaki drugi…; foto: Anna Positano
… dok se ne otvore sva vrata!; foto: Anna Positano

U drugom delu stana, organizovan je dnevni boravak sa kuhinjom u niši, a tu je i trpezarijski sto.

U okviru dnevnog boravka organizovana je i kuhinja; foto: Anna Positano

Sve je sjajno upakovano u zaista malu kvadraturu! Ovaj primer potvrđuje da samo pažljivim planiranjem arhitekte i pravljenjem nameštaja po meri može da se iskoristi svaki kvadratni centimetar prostora.

Crteži

Osnova stana
Osnova stana
Multifunkcionalni garderober
Multifunkcionalni garderober
Rešenje u 3D
Rešenje u 3D

Foto: Anna Positano

Kad ste već tu…

Automobil umesto dekoracije u kući u Hong Kongu

$
0
0

Vlasnik kuće može da uživa u svom novom mezimcu iz udobnosti sofe.

Arhitekta Michael Liu iz studija Millimeter Interior Design dobio je zadatak da u prigradskom delu Hong Konga projektuje kuću od 427 kvadratnih metara, a želja vlasnika bila je da enterijer bude što laganiji, što svedeniji ali da u isto vreme i efektan.

Arhitekta je ceo prostor uokvirio belim zidovima koje je upario s parketom svetle boje tako prostor deluje dosta hladno. Međutim, jedan detalj potpuno razara minimalistički koncept a to je transparentna pregrada između garaže i dnevnog boravka zahvaljujući kojoj parkiran auto izgleda kao da je deo dekoracije sobe. Vlasnik kuće, koji je inače strastveni kolekcionar automobila, iz sofe može uživati u svom novom mezimcu. Koji je, doduše, takođe bele boje…

Transparentna pregrada između garaže i dnevnog boravka omogućila je da lamborgini postane deo unutrašnje dekoracije.

Elegantno stepenište

Kako bi vlasnik mogao neometano da uživa u svom novom lamborginiju, umesto punog betonskog stepeništa napravljeno je tanko čelično stepenište bele boje koje je takođe u skladu s celokupnim enterijerom.

Dnevni boravak nastavlja se na kuhinju uz trpezariju koju krase dva ogromna lustera… takođe bele boje.

Spavaća soba s radnim kutkom su, pogađate, u beloj boji ali zato monotoniju razbija lep pogled na okolinu koji je dobijen pravljenjem staklenog otvora od poda do plafona.

U ovoj sobi, kao i kroz ostatak kuće, provučena je rasveta italijanske kompanije Artemide koja se može kupiti i kod nas zahvaljujući firmi Light Systems Design.

Iz kupatila s duplim samostojećim umivaonicima od stakla i kompozitnog materijala se takođe pruža pogled na komšiluk, a interesantan je detalj okačenog ogledala.

Foto: Millimeter Interior Design via ArchDaily

Kad ste već ovde…

Viewing all 102 articles
Browse latest View live