Quantcast
Channel: dizajner enterijera | Gradnja
Viewing all 102 articles
Browse latest View live

Enterijer od plute: Održivo i savremeno rešenje za opremanje stanova

$
0
0

Ovaj stan od 80 kvadrata u centru Praga ima podove, zidove pa čak i rasvetu od plute.

Pluta je prirodni materijal pogodan u građevinarstvu jer je veoma lagan i ima dobre tehničke karakteristike. Dobra strana plute je što za njeno pravljenje nije potrebno iseći stablo, već se ona pravi od drvene kore koja se sama obnavlja. A da se radi i o estetski prijatnom materijalu govori i ovaj stan čiji dizajn enterijera potpisuje češki biro Formafatal.

pluta-stan-prag-02

Pod od plute proteže se skoro po celom stanu pa tako i u kuhinji.

 

Svaka prostorija u stanu ima isti ton, a to je postignuto time što se pluta nalazi na svakom koraku. Pod od plute proteže se skoro po celom stanu. Tako je i u kuhinji gde se sjajno slaže sa kuhinjskim elementima sivkaste boje, piše Architizer.

pluta-stan-prag-03

Pravougaoni trpezarijski sto sa četiri hrastove stolice definisan je kružnim luserom koji je, pogađate, napravljen od plute! Jednostavan dizajn upotpunjen je crnim kablom i kapicom.

U pozadini trpezarijskom stola je nemetljiva polica za knjige u kojoj su postavljeni detalji koji su po koloritu veoma bliski boji plute.

pluta-stan-prag-08

Pluta i na zidovima kupatila? I to je moguće! Dizajneri iz biroa Formafatal zalepili su na najjednostavnije bele pločice krugove od plute koji kupatilu daju sjajan vizuelni momenat. Krugovi izgledaju kao mozaik od plute.

pluta-stan-prag-04

Krugovi na zidovima kupatila izgledaju kao mozaik od plute.

 

pluta-stan-prag-06 pluta-stan-prag-05 pluta-stan-prag-07

Foto: Formafatal

Pogledajte i kako je izgleda restoran napravljen od plute.

Razigrani restoran koji nudi zabavu i odraslima i deci

Izdvojene firme iz Adresara:

Dodaj firmu u Adresar


Zakoračite u luksuznu kuću u Noting Hilu

$
0
0

Lociran u poš kraju Londona, ova kuća od 340 kvadrata novi je dom za mladi bračni par.

Po projektu biroa Guy Stansfeld Architects, a pod dirigentnom palicom firme Maddux Creative, raskošna kuća u Noting Hilu potpuno je renovirana i prilagođena savremenim trendovima pre svega po pitanju smanjenja potrošnje energije. Ipak, ono što čini ovaj projekat interesantan jeste veoma luksuzan enterijer.

hoting-hil-luksuzna-kuca-08

Enterijer je prožet različitim materijalima i smelim kombinacijama boja koje osvajaju na prvi pogled.

 

Počev od raskošne dnevne sobe, preko ogromne kuhinje s trpezarijom pa do spavaćih soba i vinskog podruma, sve u ovoj kući je pažljivo osmišljeno do najsitnijih detalja. Enterijer je prožet različitim materijalima i smelim kombinacijama boja koje osvajaju na prvi pogled.

hoting-hil-luksuzna-kuca-05

Kuća na četiri nivoa povezana je centralnim betonskim stepeništem oivičenim staklom, piše Freshome. U podrumu se može uživati u vinu, na prizemlju je bogato opremljen dnevni boravak sa trpezarijom i kuhinjom, na spratu su spavaće sobe, dok je na krovu zelena oaza za relaksaciju.

hoting-hil-luksuzna-kuca-10

Dodir luksuza i fanatastične završne obrade prisutan je na svakom koraku.

 

Dodir luksuza i fanatastične završne obrade prisutan su na svakom koraku. Počev od dnevnog boravka sa neobičničnim skulpturama, preko spavaće sobe ušuškane u svilu, pa sve do vinskog podruma optočenog hrastom.

hoting-hil-luksuzna-kuca-03 hoting-hil-luksuzna-kuca-06

Povezano: Luksuzna kuća u Beogradu u stilu Afrike

hoting-hil-luksuzna-kuca-04 hoting-hil-luksuzna-kuca-07

Povezano: Luksuzan stan na Dedinju

hoting-hil-luksuzna-kuca-09 hoting-hil-luksuzna-kuca-11 hoting-hil-luksuzna-kuca-12

Pogledajte još zanimljivih luksuznih enterijera.

50 kvadrata a puno prostora: Rešenje s krevetom u galeriji

$
0
0

Ovaj dvosoban stan deluje daleko prostranije nego što jeste iz dva razloga: bela boja u enterijeru i velika visina plafona.

Kako da od svojih 50 kvadrata životnog prostora izvučete maksimum? To se pitaju mnogi ljudi u našoj zemlji koji uglavnom žive u ovakvim stanovima. Odgovor mogu potražiti u ovom primeru koji je izveden u Geteborgu. Relativno mali stan izgleda veoma prostrano zato što nisu korišćeni veliki komadi nameštaja koji blokiraju i smanjuju prostor a pritom su i u beloj boji.

50-kvadrata-galerija-02

Ako imate mali stan, odreknite se vaše omiljene boje – barem što se tiče zidova, nameštaja i velikih površina. Korisitite isključivo belu boju a samo na detaljima (jastučići, vaze, stolnjaci) koristite boju koja vam se najviše dopada. Ovako će vam stan izgledati daleko prostranije.

50-kvadrata-galerija-03

Jedan od glavnih aduta ovog stana jeste i njegova visina plafona koja iznosi tri metra. Ukoliko imate ovakvu visinu u vašem stanu (uglavnom stari, salonski stanovi) možete je iskoristiti da smestite radnu sobu ili, kao što je to urađeno u ovom slučaju, spavaću sobu kojoj se prilazi merdevinama. Možda nije baš zgodno da se penje svako veče ali kompromisi se moraju nekada praviti.

50-kvadrata-galerija-10 50-kvadrata-galerija-2050-kvadrata-galerija-04 50-kvadrata-galerija-05 50-kvadrata-galerija-06 50-kvadrata-galerija-07 50-kvadrata-galerija-08 50-kvadrata-galerija-09 50-kvadrata-galerija-11 50-kvadrata-galerija-12 50-kvadrata-galerija-13 50-kvadrata-galerija-14 50-kvadrata-galerija-15 50-kvadrata-galerija-16 50-kvadrata-galerija-17 50-kvadrata-galerija-18 50-kvadrata-galerija-19 50-kvadrata-galerija-21ma

Enterijer softverske kompanije Vega IT iz Novog Sada

$
0
0

Kompanijska narandžasta boja, drvene obloge na stubovima, razigrani itiosoni na podovima, puno zelenila i tobogan samo su neke od karakteristika ovog enterijera.

Po projektu dizajnera enterijera Sonje Brstine Conić iz Studija za unutrašnji dizajn Gradnja.rs, u Novom Sadu je izveden enterijer poslovnog prostora softverske kompanije Vega IT Sourcing. Zahtev investitora je bio da se napravi prostor otvorenog plana sa što manje vizuelnih prepreka zbog čega su zidovi ustvari velike staklene površine bez vidnih profila.

vega-it-enterijer-13

Zahtev investitora bio je da se napravi open-space prostor sa što manje vizuelnih barijera.

 

Prostor se nalazi u visokom objektu, a početna velika visina unutrašnjosti rezultirala je stvaranjem galerije kao dodatnog nivoa. Po projektu biroa Tim inženjering Sistem iz Novog Sada izvedena je galerija pa je ukupna površina ove dve etaže iznosi oko 1.000 kvadrata i u njoj radi oko 100 ljudi.

vega-it-enterijer-07

Prostorom dominiraju, kao kontast velikim površinama stakla, neobrađeni stubovi od betona. Kako bi se utoplila ova ova dva hladna materijala, na ulazima u kancelarije stavljena je drvena obloga.

vega-it-enterijer-16

Narandžasta boja, kao deo vizuelnog identiteta firme, upotrebljena je i u koloritu enterijera. Komadi nameštaja, itison kao i neki detalji su u bojama firme.

sonja-brstina-interior-12

Komadi nameštaja, itison kao i brojni detalji su u bojama firme – narandžastoj.

 

vega-it-enterijer-21

Osim narandžaste korišćena je i zelena, opuštajuća boja. Ona se pojavljuje na itisonima u vidu veštačke trave obrubljene kamenčićima. Osim ovih veštačkih elemenata prirode, korišćeno je i prirodno zelenilo na nekim neuobičajenim mestima kao što su centar velikog konferencijskog stola ili uz stolove u kantini.

vega-it-enterijer-11

Rastinje je pomoglo i u kreiranju intimnih džepova u kojima se zaposleni mogu osamiti. Kako bi se oni osećali što prijatnije, odabran je i nameštaj s visokim uzglavljima, koji služe kao paravani, a stepenište je uređeno tako da stvara atmosferu dnevne sobe.

sonja-brstina-interior-15a

vega-it-enterijer-05

Dobar položaj objekta i njegova visoka spratnost iskorišćeni su postavljanjem klupice koje omogućava neometan pogled ka centru grada.

vega-it-enterijer-24

Pošto je rasveta u poslovnim prostorima uglavnom tehnička, jedina mesta na kojima se moglo poigrati jesu konferencijske sale, kantina i hodnici. Deo rasvetnih tela pravljen je po meri, kao što je izlomljeni zid u kantini sa ugrađenim svetlom, lusteri u hodnicima i veliki natpis Vega IT koji se može videti i sa Bulevara oslobođenja. Ostatak rasvete odabran je od poznatih italijanskih brendova koje zastupa Light Systems Design.

vega-it-enterijer-20

Jedan od dominatnih detalja u enterijeru je i tobogan kojim zaposleni mogu da se na zabavan i brz način spuste na nivo ispod.

vega-it-enterijer-26

Toboganom se zaposleni na brz, siguran i, pre svega, zabavan način mogu spustiti s galerije na etažu ispod.

 

vega-it-enterijer-14

Princip firme je da su svi zaposleni ravnopravni pa iz toga proizilazi i zahtev da niko ne treba da sedi na čelu stola. Zbog toga su osmišljeni konferencijski stolovi sa zakošenim ivicama na čelu.

vega-it-enterijer-12

Osmišljen je konferencijski sto sa zakošenim ivicama kako niko ne bi mogao da sedne na čelo stola jer su svi u firmi ravnopravni.

 

sonja-brstina-interior-16

vega-it-enterijer-15

Open-space kancelarijski prostor sa šarama na podu izvedeni su pomoću itisona u pločama.

vega-it-enterijer-04

Kuhinja sa kerrock pločom dominira kantinom a pored mesta za sedenje, formirana je i zona za relaksaciju i zabavu sa stolom za bilijar i stoni fudbal.

vega-it-enterijer-03

Strogi geometrijski oblici primenjeni su i u toaletima. Zato je na zidovima postavljen mozaik s romboidnim pločicama koji prave zanimljiv vizuelni trik.

vega-it-enterijer-18

Pojedini zidovi u kancelarijama obogaćeni su motivacionim porukama.

vega-it-enterijer-22

vega-it-enterijer-17

  • Investitor: Vega IT Sourcing
  • Dizajn enterijera: Sonja Brstina Conić, Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs
  • Arhitekura i infrastruktura: TIM Inženjering Sistem, Novi Sad
  • Površina: 1.000 m2
  • Lokacija: Novi Sad
  • Foto: Relja Ivanić
  • Godina: 2016.

Render VS izvedeno stanje u projektovanju enterijera

$
0
0

Jedan poznanik mi je nedavno rekao da “na renderima sve uvek izgleda bolje nego kada se izvede!” Ja, ipak, mislim drugačije.

I zaista, mislim da uživo sve izgleda lepše. Ipak, ovo me je navelo na razmišljanje da li arhitekte zaista crtaju nešto što nakon izvođenja nema taj isti wow efekat kao na renderima. Preispitala sam se i krenula od sebe.

Meni renderi služe da klijent dobije predstavu atmosfere njegovog budućeg doma. Ne upuštam se previše u detalje već mi 3D služi isključivo kao vodilja koja se posle detaljno razrađuje u projektu enterijera.

Nakon izvođenja, uporedila sam rendere i fotografije prostora. Pogledajte sami: Na prvoj slici je render dok je na drugoj fotografija izvedenog prostora.

render-i-izvedeno-stanje

render-i-izvedeno-stanje-1 render-i-izvedeno-stanje-2 render-i-izvedeno-stanje-4

render-i-izvedeno-stanje-3

render-i-izvedeno-stanje-6 render-i-izvedeno-stanje-7 render-i-izvedeno-stanje-8

Ipak, ovo pravilo važi isključivo za enterijere koji se izvode za privatna lica. Mislim da renderi koji se rade za konkurse ili za objekte koji tek trebaju da se realizuju zaista trebaju biti mnogo realnije izvedeni jer su oni ti koji, ustvari, prodaju nekretninu. Za takav stepen fotorealističnosti postoje specijalizovane firme koje se isključivo bave renderima. Upravo na tim renderima skoro je nemoguće razaznati da li je u pitanju virtuelno rešenje ili fotografija.

dizajner enterijera, Sonja Brstina Conić

Kreativni stan za još kreativnije vlasnike

$
0
0

Ovaj stan u Ukrajini krase raznovrsne dizajnerske ideje… koje slobodno možete primeniti i u svom životnom prostoru.

Arhitektonska firma Svoya Studio nedavno je projektovala ovaj zanimljiv stan za jednu slikarku i njenu porodicu. Projekat uređenja enterijera nazvan “Shhh… svakako je morao biti na istom nivou kreativnosti kao i vlasnica stana.

Svaki deo prostora krasi drugi kreativni element. Krenimo redom!

kreativni-ukrajinski-stan-01

Zanimljive teksture, složeni obrasci podnih i zidnih obloga kao i jarke boje čine ovaj stan nesvakidašnjim, primećuje Freshome.

kreativni-ukrajinski-stan-02

Na samom ulazu u stan prvi element koji se sreće jeste limun žuta vrata, nakon kojih sledi zanimljiv pod, koji se iz heksagonalnih pločica pretvara u drvenu podnu oblogu.

kreativni-ukrajinski-stan-03

U prostoru otvorenog koncepta organizovana je dnevna soba i kuhinja kojima dominiraju plava i žuta boja. Međutim, verovatno najzanimljiviji detalj ovog dela stane jeste zid izveden od reciklirane opeke, postavljen u šemi poznatoj kao „riblja kost“.

kreativni-ukrajinski-stan-04

Zid od opeke izveden je u šemi riblja kost, i to je glavni detalj dnevne sobe.

 

kreativni-ukrajinski-stan-05

Kroz ostatak stana, u dve spavaće sobe i dva kupatila, studio Svoya potrudio se da akcenat i dalje bude na zanimljivim zidnim oblogama ali i elementima koji razdvajaju prostore. Tako je u dečijoj sobi jedan od zidova urađen kao školska tabla i na njemu deca mogu slobodno da švrljaju, odnosno, da iskažu svoju kreativnost.

Povezano: Piši-briši boja koja zidove pretvara u table za pisanje

kreativni-ukrajinski-stan-06

kreativni-ukrajinski-stan-07

Glavnom spavaćom sobom, kao i glavnim kupatilom, dominira elegantni crno-beli kolorit, koji se i ovde kombinuje sa drvenim površinama.

kreativni-ukrajinski-stan-08

kreativni-ukrajinski-stan-09

Foto: Alexander Angelovski

Ukoliko želite da vidite još zanimljivih enterijera, pogledajte našu posebnu sekciju sajta.

Koloritan stan u kojem je svaki ugao pametno iskorišćen

$
0
0

Ovaj veoma moderno uređen stan u Bostonu isprojektovao je arhitekta za svoju porodicu.

Problem s uređenjem ovog stana bio je taj što je imao puno ćoškova i budžaka koji ne samo da su bili veoma nepraktični već su i stvarali haotičnu atmosferu u prostoru jer nijenda celina nije izgledala potpuno. Stoga je arhitektonski biro Over,Under na čelu s arhitektom Krisom Grimlijem imao zadatak da to ispravi i učini stan dostojnim posla svog gazde.

koloritan-stan-02

Novoprojektovano rešenje uključivalo je seriju pravougaonih zidova koji služe kao skrivači velikih ormana ili kao vizuelne pregrade za umirivanje prostora. Rezultat je neisprekidan prostor koji ima svoju logičnu ali i vizuelnu doslednost, piše Freshome.

koloritan-stan-03

Koliko god slike stana izgledale šareno, on je zapravo beo. Neutralna boja provlači se kroz ceo enterijer i ona je poslužila kao baza za razigravanje. Onda su došli veoma koloritni zidovi i detalji koji su stan učinili živim i vizuelno bogatim.

koloritan-stan-04

Ovaj dvosoban stan ima i prostranu kuhinju kao i trpezariju u sklopu dnevnog boravka.

koloritan-stan-05

Fokalna tačka u enterijeru je zid napravljen od šarenih trouglova koji deli dečiju sobu od dnevnog boravka.

koloritan-stan-06 koloritan-stan-08 koloritan-stan-07

Pogledajte našu celu rubriku posvećenu enterijerima.

Kako je Ikea smanjila troškove renoviranja malog stana

$
0
0

Ako se u renoviranje stana uđe s malim budžetom, čuveni švedski proizvođač nameštaja je tu da odigra ključnu ulogu.

Skladan stan od 45 metara kvadratnih u centru Praga dugo je čekao na renoviranje dok vlasnik stana nije skupio dovoljno sredstava za adaptaciju. Od 2009. godine nisu rađene nikakve promene na prvobitnom izgledu stana a kada je došlo vreme za renoviranje, na raspolaganju je bio veoma skromni budžet. Evo kako se došlo do dobrog rešenja!

uradi-sam-stan-01

Srećom po vlasnika, njegov partner jedan je od vlasnika studija Stag Pads koji se bavi dizajniranjem enterijera, tako da je budžet za renoviranje pošteđen odvajanja sredstava za honorar arhitekte. On je postao mozak ovog koloritno zanimljivog i eklektičnog redizajna stana, piše Freshome.

uradi-sam-stan-02

Kombinovanje eklektičnih starih komada nameštaja i dekoracije s komadima nameštaja iz Ikee znatno je doprinelo smanjenju troškova renoviranja.

 

Osim rada na vodovodnim i elektro-instalacijama, vlasnik stana i njegov partner samostalno su izveli sve ostale radove i uredili čitav stan.

uradi-sam-stan-04

Kolorit stana urađen je kombinovanjem plave, žute i crne, sa sivom bojom kao pozadinom.

uradi-sam-stan-05

Žuta boja određena je kao dominatna boja i zbog toga stan deluje tako živopisno.

uradi-sam-stan

uradi-sam-stan-06

uradi-sam-stan-07

Pogledajte još enterijera malih stanova.


Duh Afrike u enterijeru beogradske vile

$
0
0

Studio za unutrašnji dizajn Gradnja.rs na čelu s arhitektom Sonjom Brstinom Conić izveo je nesvakidašnji enterijer kuće za mladi bračni par.

Inspiraciju za uređenje stambenih prostora dizajneri enterijera ne crpe samo iz aktuelnih trendova već i iz potreba iskustava njihovih klijenata. Tako je i mladi bračni par, koji je dugo živeo u Africi, poželeo da duh ovog kontinenta prenese u svoje novo gnezdo. U tome su pomogli pojedini komadi nameštaja ali i brojni detalji koje su doneli iz Afrike i koje je trebalo uklopiti u budući enterijer.

Sonja Brstina enterijer kuce

Kuća koja se nalazi u centru Beograda proteže se na četri etaže. Suteren je rezervisan za samostalan apartman za goste, na prizemlju se nalazi dnevni boravak s radim delom, trpezarijom i kuhinjom, dok spratu rezervisan za spavaći blok s garderoberom. Na ravnom krovu smešten je bazen kao i terasa za opuštanje u letnjim danima.

Prizemlje

Vlasnici kuće poželeli su enterijer u kojem će se osećati prijatno, koji će odavati osećaj topline a koji će u isto vreme podsećati na Afriku i zajednička putavanja. Zbog toga su izbegnuti hladni tonovi boja a uz pomoć prirodnog drveta, furnira i nijansi od bež do braon postignuta je toplina prostora.

Za detalje koji su bili u vlasništvu klijenata, kao što su stara drvena vrata, lampe, fotelje, pre početka izvođenja enterijera odmah je predviđeno mesto u novom prostoru. Orijentalni lusteri iz Turske su, kao upečatljivi i autentični elementi, uklopljeni sa neupadljivom ugradnom rasvetom i lampama na stepeništu kompanije FLOS iz salona LSD.

Sonja Brstina enterijer kuce Beograd

 

Sonja Brstina enterijer kuce Sonja Brstina enterijer kuce _MG_0458

Na plafon su postavljene drvene grede, koje iako nisu konstruktivan element, privlači poglede ka tavanicu visine tri metra.

Gažište stepenište obloženo je drvetom u boji parketa dok su čela urađena u belom MDF-u. Na rukohvat od bojenog metala postavljen je drveni rukohvat u boji parketa dok su zidovi stepenišnog prostora obloženi tapetom s teksturom kože.

stepeniste orijentalni lusteri detalj drvenog rukohvata

Zahtev vlasinka je bila velika i prostrana kuhinja. Ona je izvedena u farbanom, furniranom MDF-u bele boje sa radnom pločom izvedenom od Kerrocka. Od ovog materijala je izlivena i dvostruka sudopera. Zidne pločice manjih dimenzija 12×24 odlično su se uklopile u ovu kuhinju pomalo klasičnog izgleda.

Sonja Brstina enterijer kuhinja

enterijer kuhinja

Jedan deo dnevne sobe odvojen je s dvoje staklenih kliznih vrata čime je formiran radni deo.

Sonja Brstina enterijer kuce

Sprat

Na spratu se nalaze tri spavaće sobe i dva kupatila. Najupečatljiviji detalj spavaće sobe jeste portal izveden od gipsa u koji je ugrađena LED traka. U unutrašnji deo zalepljena je tapeta tako da ceo portal uokviruje uzglavlje kreveta.

Sonja Brstina enterijer spavace sobe

spavaca soba garderober kupatilo

Kupatilom provejava orijentalni duh zahvaljujući drvenim stubovima i keramičkim pločicama sa zanimljivom mustrom. Staklenim pregradama odvojena je tuš-kabina s desne strane i WC šolja i bide s leve strane.

Sonja Brstina enterijer kupatilo

Dečija soba je veselo uređen prostor kojeg pored tapete krasi i oslikani zid. Žirafa je iscrtana ručno i to u bojama koje se podudaraju s tapetama i draperijom kako bi se sve koloritno uklopilo. Zbog šarenih zidova, izabran je beli nameštaj za krevet, police i masku za radijator.

Sonja Brstina enterijer decija soba

Treća soba na spratu je pomoćna, za goste ali služi i kao hobi soba. Upravo iz tog razloga u nju je smešten veliki sto ispod prozora s udobnom foteljicom.

Sonja Brstina enterijer spavaca soba

Suteren

Plac pod nagibom iskorišten je da tako da kuća svojom jednom stranom ima izlaz na dvorište putem staklenih otvora od poda do plafona. Ceo prostor osmišljen je kao samostalna celina, odnosno, kao apartman za goste s posebnim ulazom. Apartman u suterenu ima dnevnu sobu, kuhinju, kupatilo i jednu spavaću sobu.

Sonja Brstina enterijer kuce

detalj male kuhinje Sonja Brstina enterijer kuce spavaca soba

Obzirom da se radi o suterenu, umesto parketa, na pod je postavljena keramika koja verno imitira teksturu drveta a zbog manjka svetla korišteni su svetilji tonovi zidova i tkanina.

Sonja Brstina enterijer kuce

Foto: Relja Ivanić

Renoviranjem potkrovlja do enterijera u rustičnom stilu

$
0
0

Nekadašnja vatrogasna stanica transformisana je u stambenu zgradu, a poslednji sprat pretvoren je u sjajan penthaus.

Po projektu dizajnera enterijera Manon Bélangera urađena je kompletna adaptacija potkrovlja u zgradi u užem jezgru Montreala. Ideja je bila da se stvori savremen prostor ali uz poštovanje nasleđa lokacije u kojoj je zgrada smeštena. Zbog toga ceo enterijer odiše rustičnim stilom ali savremeni materijali i detalji svedoče da ovde radi o projektu 21. veka.

potkrovlje-rustik-02

Kontast tamnog drveta na plafonu i izbeljenog parketa na podu daje jak vizuelni utisak.

 

Prva stvar koja je impresionirati svakog gosta jeste otvoren prostor bez pregrada u kojem centralno mesto zauzima dnevni boravak s velikom trpezarijom. Zone stana definisane su jasno naglašenim drvenim gredama na tavanici koje su enterijeru dale pomalo mušku notu, kaže arhitekta za Freshome.

potkrovlje-rustik-03

Ispod svetlarnika u tavanici smeštena je zona dnevnog boravka koja je okupana svetlom. Ukoliko je svetlo pak prejako, prostorija se može zatamniti automatizovanim horizontalnim zavesama.

potkrovlje-rustik-08

Drveno stepenište koje vodi do terase zamenjeno je metalnim kako bi prostor prodisao i delovao laganije.

potkrovlje-rustik-05

Kuhinja koja se naslanja na trpezariju urađena je u braon-beloj kombinaciji sa pripadajućim kuhinjskim ostrvom kojem su pridružene tri šank stolice.

potkrovlje-rustik-06

Iznad kuhinjskog ostrva postavljen je dominantni plafonski aspirator.

potkrovlje-rustik-07

U zidu u trpezariji formiran je kamin kao i niša za slaganje drvenih oblica za loženje.

potkrovlje-rustik-09

Za razliku od originalne tavanice, restauracija drvenog poda podrazumeva je njegovo hoblovanje i farbanje u belu boju. Kontast tamnog na plafonu i svetlog na podu daje jak vizuelni utisak.

potkrovlje-rustik-04

Kutak za čitanje formiran je sa dve Eamesove Egg stolice u crnoj koži, rustičnom metalnom policom za knjige a cela kompozicija utopljena je zidom od opeke i kožnim pačvork tepihom.

potkrovlje-rustik-10

Ukoliko želite da vidite još dobrih, izvedenih projekata enterijera posetite ovaj link.

Foto: Manon Bélanger

Elegantno potkrovlje s luksuznim dekorativnim detaljima

$
0
0

Kombinacija bele drvene konstrukcije i tamnih detalja daje jak kontast zbog čega ovaj enterijer prija oku.

Po projektu biroa Santiago Brotons Design izveden je elegantni enterijer potkrovlja u Berlinu nedaleko je od poznate šoping zone Ku-Damm. Ovaj penthaus ima tri terase, spavaću sobu sa kupatilom kao i jedan veliki otvoren prostor u kojem je smešten dnevni boravak, trpezarija, kuhinja i toalet. Osnovna ideja projekta bila je da stan bude okupan svetlom u čemu su i uspeli.

elegantno-potkrovlje-01

Opeka je uvedena u prostor kako se on utoplio i stvorio natur efekat.

 

Kada se kroči u potkrovlje, prva stvar koja se primećuje jeste velika količina svetla i svetle boje koje prostor čine još većim. Dizajneri su ostavili drvenu konstrukciju krova koja je prefarbana u belu boju a njihova osnovna funkcija da vizuelno dele prostor na različite funkcije, piše Freshome.

elegantno-potkrovlje-03

Opeka je uvedena kako bi se prostor utoplio i stvorio natur efekat. Uvođenjem kože, metala i udobnih tkanina stvorena je jedinstvena koloritna šema ostavlja utisak elegancije.

elegantno-potkrovlje-04

Stan je krcat dizajnerskim komadima nameštaja. Krevet je uzet iz Muuna, rasvetu potpisuje Bocci, detalje Hygge Interior dok je za nameštaj za terasu izabran Norr11 od kojeg su uzeti i sofa, trpezarijski sto i stolice.

elegantno-potkrovlje-05

Grafike na zidovima potpisuje umetnica Isabella Trimmel.

elegantno-potkrovlje-06

elegantno-potkrovlje-07

elegantno-potkrovlje-08

Uz spavaću sobu smešteno je i kupatilo sa malom SPA oazom.

elegantno-potkrovlje-09

elegantno-potkrovlje-10

Pogledajte i kako izgleda potkrovlje sa vidnom metalnom konstrukcijom krova.

Foto: Magnus Petersson

Zavirite unutar kancelarija kompanije preko koje svi spavamo

$
0
0

Booking.com, najpoznatiji servis za rezervaciju smeštaja putem interneta, otvorio je nove kancelarije u Sijetlu. Pogledajte kako one izgledaju! 

Gde god da putujemo, prvu stvar koju proveravamo paralelno sa rezervacijom avio-karata jeste smeštaj a većina nas to radi preko sajta Booking.com. Ova kompanija svoja sedišta ima u gradovima širom sveta (centrala za ovaj region je u Zagrebu) a odnedavno ima i u Sijetlu. Za izradu projekta enterijera novog poslovnog prostora angažovan je renomirani biro Ware Malcomb a rezultate možete pogledati na sledećim slikama.

booking-kancelarijer-sijetl-07

Sedište od skoro 900 kvadrata osmišljeno je kao razgirani kancelarijski prostor sa puno prostora rezervisanog za zabavu i odmor. Ware Malcomb je koristio puno recikliranog materijala, posebno drveta, kako bi pokazao duh Booking.com kao društveno odgovorne kompanije.

booking-kancelarijer-sijetl-06

Pored recikliranog drveta, korišćen je i metal, beton i staklo a ceo prostor razigran je dizajnerskim detaljima koji odaju počast urbanoj energiji ovog američkog grada.

booking-kancelarijer-sijetl-05

Tim iz Booking.com želeo je ostavi “wow” efekat na sve one koji uđu u njihov kancelarijski prostor.

– rekao je regionalni direktor Alan Lambert za Ihnabitat.

 

booking-kancelarijer-sijetl-03

Jedna od omiljenih prostroija zaposlenih jeste soba za igru u kojoj se može igrati stoni fudbal ili ping pong…

booking-kancelarijer-sijetl-01

Svi oni koji traže osveženje, mogu ga pronaći u kafiću napravljenog od recikliranog drveta zbog čega i izgleda toplo i ušuškano.

booking-kancelarijer-sijetl-04

Pogledajte i kako izgledaju kancelarije kompanije domaće kompanije VEGA IT.

Foto: Ware Malcomb

Enterijer stana u Beču po receptu slovenačkih arhitekata

$
0
0

U 8. becirku prestonice Austrije adaptiran je stan tako da se zadrži duh minulih vremena ali da se isto vreme unese svežina savremenog života.

Projektni biro Kombinat iz Ljubljane, dobio je zadatak da stan u zgradi s početka dvadesetog veka, s visokim plafonima i prostranim sobama, preuredi u dom za mladi bračni par koji su želeli moderan, svetao i udoban stan. Krajnji rezultat je više nego zanimljiv!

Rešenje adaptacije starog stana od 96 kvadrata podrazumevalo je da se, za početak, sruše dva pregradna zida čime je stan ne samo postao prostraniji već je i dobio nove fukcije i komunikaciju. Dobijen je veliki dnevni boravak sa kuhinjom i ogromnim trpezarijskim stolom koji će odlično poslužiti za žurke.

Iako je dosta toga menjano, procesom renoviranja zadržane su preporučene orijentacije prostorija u stanovanju: dnevna soba okrenuta je ka bučnoj ulici dok je spavaća soba pozicionirana ka mirnom dvorištu.

Dobijen je veliki dnevni boravak sa kuhinjom i ogromnim trpezarijskim stolom koji će odlično poslužiti za žurke.

 

Karakter stana pa i samih vlasnika izražen je u odmah u prostranom ulaznom hodniku sa biciklima koji visi na zidovima. Oni nisu samo primarno prevozno sredstvo vlasnika stana već odražava i njihov urbani duh.

Povezano: Pogledajte još rešenja sa biciklima u stanovima

Mirni deo stana odvojen je od ostatka prostora walk-in garderoberom.

Spavaća soba ušuškana je somotski plavom bojom uz zanimljive detalje poput drvenih klinova za kačenje sitnica.

Samostojeća kada, retro bele pločice i drveni nameštaj fokusne su tačke renoviranog kupatila.

Projekat enterijera potpisuju arhitekte Alenka Korenjak, Ana Grk, Blaž Kandus iz biroa Kombinat.

Osnova stana od 96m2 sa novim rešenjem

Pogledajte i kako je izgleda crno-beli stan u Beogradu.

Foto: Janez Marolt

Koloritan enterijer kafića 19 grama u srcu Dorćola

$
0
0

Baš kao što je svaki gram bitan, kako piše na jednom zidu, tako je bitan i ugođaj koji ambijent ostavlja na posetioce. Ovaj lokal nikoga ne ostavlja ravnodušnim!

Sam naziv ove kafeterije potekao je od doze duplog espressa jer je fokus lokala 19 grams upravo na napicima na bazi kafe. Međutim, da bi ugođaj bio pravi za ispijanje ovog napitka morao se kreirati topao i prijatan ambijent koji će goditi posetiocima.

Bakarna rasveta kao i grafike po zidovima su personalizovani… baš kao i blend kafe.

 

Za enterijer, boje i logo bio je zadužen bračni par Vukobratović, Dejana i Vukašin koji su prostor na dve etaže osmislili u industrijskom stilu.

Kafićem 19 grams preovlađavaju svetli tonovi (bela, mint, ručno obrađeno drvo), kao i rasvetna tela u bakru koja su pravljena po meri.

Grafik na centralnom zidu takođe je personalizovan i on ovoj kafiteriji daje poseban šmek.

Naglasak kafeterije je na specijalno prženoj i mlevenoj kafi, sa definisanim poreklom, koja je i napravljena u posebnom blendu za 19 grams.

Puno drveta i rustičnih detalja daje lokalu prijatan ambijent.

Povezano: Beogradski restoran Pozicija od recikliranih elemenata

Povezano: Enterijer lokala Princip u Nišu

Kafeterija se nalazi u srcu Dorćola, u ulici Kralja Petra 70 u Beogradu.

Interesuje vas tema enterijera kafića? Pogledajte ovaj link.

Enterijer u kojem je akcenat stavljen na krošnje drveća

$
0
0

Sve u ovom stanu je belo kako bi pogled na park došao u prvi plan.

Arhitektonski biro HAO Design potpisuje projekat enterijera stana u Tajvanu od 165 kvadrata čiji je glavni adut fantastični pogled na park.

Kako se akcenat ne bi skrenuo sa krošnja drveća, dneva soba koja cela gleda na park potpuno je bela! Ipak, ona ne deluje ni malo hladno jer je utopljena klasičnim linijima.

Odustvom kolorita dobijen je elegantni prostor koji odiše monohromatskim stilom.

 

Beli podovi, beli zidovi, beo nameštaj, bela kuhinja: sve u ovom stanu je belo! Jedino bakarna boja na nogarama stolova i rasvete utopljava kolorit, navode arhitekte biroa HAO Design za ArchDaily.

Glavni detalj u velikom dnevnom boravku jeste Artemidin luster Mercury iznad trpezarijskog stola koji se pritom i reflektuje u zatamnjenom ogledalu. Ovaj luster može se nabaviti i u Srbiji kod Light Systems Design.

Iza rotirajuće TV police, napravljen je lounge deo za odmor i čitanje knjiga na udobnoj, i nikad prevaziđenoj, kožnoj fotelji Barcelona sa koje se, takođe, pruža pogled na park.

Za razliku od dnevnog boravka, mirni deo stana je potpuna kontra. Spavaće sobe su tople i ušuškane korišćenjem prirodnih materijala, bogatih tekstura i dekora.

Povezano: TOP 10 dizajnerskih stolica

Odustvo kolorita primenjeno je i u toaletima.

Osnova stana

Srodni linkovi na Gradnja.rs:

Foto: Hey! Cheese


Nove kancelarije Ubera ispirisane su urbanim životom Hong Konga

$
0
0

Ovaj poslovni prostor dizajniran je tako da zona međusobno funkcionišu u jedinstvenom otvorenom prostoru… baš kao i grad u kojem se nalazi.

Na poslednjem spratu postojećeg poslovnog objekata, organizovan je novi poslovni prostor Ubera na 830 metara kvadratnih. Projektni studio Bean Buro uspeo je da panoramu Hong Konga preslika na enterijer gde se sale za sastanke, radne zone i servisne prostorije naizmenično smenjuju čineći jedinstvenu celinu.

U centralnom delu prostora smešten je kafe koji služi za organizovanje većih društvenih događaja, nezavisne radne aktivnosti ali i neformalne sastanke.

 

Jedan od primarnih ciljava pri dizajniranju bio je da se stvoriti prostor koji će povezati zaposlene, piše Designboom.

Kao rezultat ovog cilja, u centralnom delu prostora, koji ima formu broda, nalazi se kafe koji služi za organizovanje većih društvenih događaja, nezavisne radne aktivnosti ali i neformalne sastanke.

Inspirisan gradom, lokalni umetnik Bao Ho je na jednom od zidova predstavio simbole grada u formi plutajućeg broda. Vođeni ovim primerom, zaposeni su ohrabreni da se kreativno izraze na zidovima i stubovima na kojima može da se piše i crta.

Posetite našu sekciju posvećenu kancelarijskim prostorima.

Plan kancelarije

Srodni linkovi na portalu Gradnja.rs:

Ovo stepenište služi i kao kuhinjski element i kao garderober

$
0
0

Spajanjem dva stana u jedan dobijen je dupleks s mnoštvom fleksibilnog prostora koji se prilagođava potrebama četvoročlane porodice.

Studio Spacon & X preoblikovao je dve zasebne stambene jedinice u jedan prostor spajajući ih višenamenskim stepeništem koje povezuje oba sprata u jednu celinu. Roditelji sa dvoje dece želeli su stvore dom koji ima više funkcionalnih zona pa je zato sav nameštaj u stanu multifunkcionalan.

Stepenište koje razdvaja, a ujedno i spaja kuhinju sa sobom za goste, element je sa najviše funkcija u stanu. Sa strane kuhinje služi kao polica za posuđe, dok je sa strane sobe dodatni prostor za odlaganje stvari. Stepenište na najbolji način predstavlja ideju o rušenju granica između funkcija nameštaja i prostora.

Sa strane trpezarije ovo stepenište služi kao kuhinjski element dok sa druge strane služi kao garderober.

 

U prvobitno ograničenom prostoru, nakon renoviranja, razbijene su granice i stvorena je skladna celina prepuna fleksibilnih zona, piše Designboom.

Kuhinjski elementi izvedeni su u beloj boji od materijala koji se lako održava. Kako bi se razbila koloritna monotonija, oni su kombinovani sa elementima od borovine koji su doprineli toplijoj atmosferi.

Svetli i lagani materijali primarno su korišćeni u dizajniranju enterijera stana, a transparentni pregradni zidovi doprineli su njegovoj prozračnosti.

Kako bi se došlo do dodatnog prostora koji zahtevaju raznovrsne porodične aktivnosti, krevet u sobi za goste može se podići i uklopiti u zid.

Takođe, dnevni boravak je organizovan kao fleksibilna zona koja se transformiše prema potrebama porodice.

Jednim potezom ruke, podiže se šank koji se može koristiti za razne stvari.

Na spratu su smeštene spavaće sobe roditelja i dece, kao i kupatilo i garderober.

Korisni linkovi na portalu Gradnja.rs:

Foto: Spacon & X

Pun enterijer detalja, niotkuda vrata!

$
0
0

U ovom stanu od 70 kvadrata nema unutrašnjih vrata sem onih na toaletu.

Ovaj zanimljiv stančić smešten je u ljupkoj Art Nouveau zgradi u srcu Ljubljane. Bogato dekorisana plastika na fasadi i široka drvena kapija sa rezbarijom sjajna su uvertira za ovaj stan kojeg krase jaki kontrasti. Crno i belo, metal i drvo, sjaj i mat, staro i novo, opeka i gips: sve je to našlo mesta u stanu od oko 70 kvadrata raspoređnih na dva sprata.

Crno i belo, metal i drvo, sjaj i mat, staro i novo, opeka i gips: sve je to našlo mesta u stanu od 70 kvadrata.

 

Arhitektica Špela Kokalj, koja potpisuje projekat ovog enterijera, podelila je funkcije stana sasvim logično: dole je dnevni boravak, dok je gore organizovano spavanje. Do sprata vodi stepenište sa 14 veoma visokih gazišta kako bi se smanjila površina koje stepenište zahtvata. Stepenici, na koje se gazi naizmenično, napravljeni su od rustičnog drveta, dok je konstrukcija od čelika.

Samo stepenište vizuelno odvaja dnevni boravak od dela sa trpezarijom i kuhinjom a ovaj prostor odvojen je i fizički sa tri stepenika.

Iako je dnevna soba urađena dosta minimalistički, ona ne deluje prazno niti hladno. Za to zasluge preuzima zid od opeke koju upotpunjuje prostor i daje mu industrijski šmek. Opeka je stavljena i na zidove u trpezariji čime je vizuelno povezan ceo enterijer.

Još jedan kuriozitet ovog stana je što nema unutrašnjih vrata sem onih na toaletu. I ta vrata su potpuno neupadljiva jer su u crnoj boji baš kao i zid na koji su stavljena. Pošto je cela jedna strana stana u crnoj boji, prostor deluje veće jer je vizuelno dobio na dubini.

Sprat je priča za sebe! Potkrovlje sa tri krovna prozora organizovano je kao open-space u kojem je kupatilo potpuno u staklu dok je u jednostavnoj spavaćoj sobi krevet napravljen od istih onih drvenih greda od kojih je i konstrukcija krova.

Vrata? Samo ona od tuš kabine…

Foto: Matic Eržen

Korisni linkovi na portalu Gradnja.rs:

Ovako izgleda živeti u stanu smeštenom na visini od 373 metra

$
0
0

Zahvaljujući panoromkom pogledu, iz ovog luksuznog apartmana moguće je sagledati skoro svaki deo Njujorka.

Penthaus, čiji je enterijer dizajnirala Kelly Behun, deo je nebodera 432 Park Avenue koji je projektovao arhitekta Rafael Viñoly. Višespratnica se nalazi u samom srcu Menhetna, a njenu izgradnju izvele su firme CIM group i Macklowe properties. Na samom njenom vrhu smešten je ovaj apartman koji iako puca od luksuza nije namenjen onima koji se plaše visine jer se nalazi na visini od 373 metra.

Mogućnost da ispred vas imate uvid u sve što se odvija u Menhetnu svakako je nešto izvanredno i ništa što bih uradila u unutrašnjosti ne bi moglo to da nadmaši.

– rekla je dizajnerka enterijera Kelly Behun.

 

Penthaus je smešten na 92, od ukupno 96 spratova i ima 370 kvadratnih metara. Pored dnevnog boravka sa trpezarijom i kuhinjom, apartman raspolaže i sa tri spavaće sobe sa kupatilima, bibliotekom, vešerajem, kao i servisnom ulaznom zonom koja je odvojena od lifta za buduće stanare.

Luksuzni apartman se nedavno našao na tržištu i može se kupiti za 37,81 milion evra, piše Designboom.

Prostorom dominiraju prozori veličine 3×3 metra, po kojima je i sam neboder prepoznatljiv.

Dizajnerka Kelly Behun iskoristila je pravilnu geometrijsku formu prostora kao bazu za uklapanje jedinstvenih komada nameštaja koji prostoru daju sofisticiran ali u isto vreme i topao ambijent.

„Moj cilj je bio da se stvori elegantan vanvremenski prostor koji je topao i udoban. Omiljeni deo apartmana svakako su mi pogledi kroz ove velike prozore. Mogućnost da ispred vas imate uvid u sve što se odvija u Menhetnu svakako je nešto izvanredno i ništa što bih uradila u unutrašnjosti ne bi moglo to da nadmaši, tako da sam nastojala da jednostavno napravim topao ambijent u kome ćete moći da uživate u pogledu.“, rekla je Kelly Behun.

Osim luksuza koji pruža sam apartman, 432 Park Avenue organizovan je na takav način da njegov servis može da stane rame uz rame sa vodećim svetskim hotelima.

Foto:  CIM group/Macklowe properties

Korisni linkovi na portalu Gradnja.rs:

Đurđa Milutinović dizajnira enterijere prestižnih modnih butika

$
0
0

Ova Novosađanka otkriva za naš portal kako izgledaju prostorije VIP kupaca ali i deli iskustvo projektovanja butika za kruzere gde se glavni principi statike zamenjeni dinamikom.

Arhitekta Đurđa Milutinović, nekadašnji student arhitektonskog fakulteta u Novom Sadu, danas ima veoma zanimljiv posao koji nije pomišljala da će ikada raditi. Ona je menadžer za razvoj butika i radi na kreiranju koncepta enterijera i otvaranju novih butika širom sveta. Pre dva meseca preselila se iz Rima u Amsterdam radi novog posla. I to ni manje ni više nego za Karla Lagerfelda. Nas je zainteresovalo, za početak, kako je to sve postigla i odakle je počela.

Diplomirala sam 2010. godine u Novom Sadu, i samo nekoliko meseci kasnije dobila sam svoj prvi posao u Meksiko Sitiju. Na žalost, ili na sreću, ja nikad zapravo nisam ni radila u Srbiji. U Meksiku sam počela da radim u arhitektonskom birou jednog od vrlo poznatih arhitekata Rojkind Arquitectos. Prvi projekat na kojem sam sarađivala bio je šoping centar velikih meksičkih razmera, i to je zapravo bio moj prvi kontak sa takozvanom komercijalnom arhitekturom, koji je donekle kasnije i usmerio moju profesionalnu putanju.

Enterijer butika Luj Viton u Čileu

Naime, moj naredni posao zapravo je bio taj koji mi je pomogao da jasno definišem u kom segmentu arhitekture želim da se usavršavam. U arhitektonskom birou Materia Arquitectonica, takođe u Meksiku, prvi put sam se susrela sa projektima enterijera luksuznih butika. Prvi projekat koji sam samostalno vodila bio je butik Luj Viton u Kankunu, u Meksiku. Bio je to projekat od oko 800 m² koji se radio nešto više od godinu dana. Bilo je to zaista neverovatno i nimalo lako iskustvo koje mi je otvorilo neki potpuno novi svet arhitekture i enterijera koji do tada za mene i nije postojao. Nakon uspešno završenog prvog projekta, nastavila sam da radim i na narednim projektima za isti brend u Panami, Čileu i Meksiku.

Butici su zapravo rezultat jednog velikog prethodnog rada, strateških i marketinških odluka velikih modnih kuća.

 

Došao je trenutak kada sam naučila i razumela princip razvoja i rada na ovakvim projektima, kao i to da su butici zapravo rezultat jednog velikog prethodnog rada, strateških i marketinških odluka velikih modnih kuća. Može se reci da je butik glavno mesto susreta kupaca i brenda. Oni su lepo uređeni scenario gde svaki brend predstavlja svoju priču, a zapravo najduži, najveći deo rada i odluka se dešava iza kulisa. Ja o tim dešavanjima iza kulisa i nisam mnogo znala, i iz želje da razumem kako ceo taj sistem funkcioniše upisala sam master studije u Milanu, 2014. godine, iz oblasti koja nema nikakvih dodirnih tačaka sa arhitekturom.

O kakvim se studijama radilo?

Upisala sam MBA (Master in Business Administration) sa specijalizacijom u Luxury Managementu. To su studije koje obuhvataju širok dijapazon oblasti: od finasnija i ekonomije, do menadžmenta i marketinga. Nadopunila sam sve ono što nas kao arhitekne ne uče. Ove studije zapravo su doprinele da svoj posao i struku sagledam iz različitih aspekata, kao i to da razumem kako su ti isti butici i njihovi enterijeri povezani sa ostalim segementima brenda.

Fasada Luj Vitona u Čileu

Novi poslovi zatekli su vas tokom studija?

Da, pred sam kraj studija dobila sam posao u jednom od brendova luksuznog nakita Bulgari, u Rimu. Jedno vreme sam istovremeno radila i studirala na relaciji Milano- Rim.

U Bulgariju sam radila kao vođa projekata (Project manager) za sve nove butike na teritoriji Južne Amerike i Kariba. Ovo je bio više posao kordinacije nego samo projektovanje. Uspešno sam otvorila preko 15 novih prodajnih prostora u Meksiku, Peruu, Dominikani, Arubi, Puerto Riku i tako dalje. Jedno od možda najinteresantnijih projekata koje sam vodila jesu butici na prekookeanskim kruzerima (Royal Carribean, Carnival…)

Koliko domaći arhitektonski fakulteti mogu da ponude znanja za ove oblasti rada?

Ne znam kakva je trenutna situacija na našim fakultetima, jer verujem da se mnogo toga promenilo od 2010. godine. U toku studija nikad se nije pominjao ovaj vid komercijalne arhitekture, a kada je i bila reč o enterijerima, glavni fokus bili su restorani, hoteli, stambeni objekti, ali ne i butici i tržni centri. Možda je to zato što ih kod nas i nema.

Pratite li modu?

Da, sada se trudim da je pratim. Obično se ljudi prvo zainteresuju za modu, međutim kod mene je situacija bila obrnuta. Prvo sam počela da se bavim ovim poslom, i tek usput sam počela da se interesujem za modna dešavanja, jer ipak je to jedan od sastavnih elemenata celokupne modne industrije. Danas pratim modu isto toliko koliko pratim i razna dešavanja u arhitekturi i građevinarstvu.

Modni trendovi mogu da nastanu i nestanu preko noći a arhitektura je ipak dugotrajnija i manje podložna promenama.

 

Imate li potpuno odrešene ruke u osmišljavanju enterijera?

Kad je pitanje dizajna enterijera, niko zapravo nema potpuno odrešene ruke. Mnogo faktora utiču na dizajn, počevši od samog brenda i njegovih karakteristika, preko proizvoda, cene, kupaca i tako dalje. Sve su to elementi koji utiču, i grade, izgled butika.

Enterijer butika Luj Viton u Kankunu

Utiče li modni trendovi na izgled enterijera prodavnica?

Rekla bih da se modni trendovi menjaju mnogo brže nego što se menja trend u arhitekturi i enterijerima. Modni trendovi mogu da nastanu i nestanu preko noći. Arhitektura je ipak dugotrajnija i manje podložna promenama, ili bar ne toliko brzim.

Suština leži u tome kako zapravo ispričati priču jednog brenda, jedne ličnosti, kroz neverbalnu komunikaciju arhitekture enterijera.

 

Ono sto zapravo utiče na izgled butika jeste sam brend. Brend bi se lako mogao poistovetiti sa ličnošću i čak bi mu se mogle pripisati ljudske karakteristike (elegantan, otmen, veseo, mlad, ironičan, atraktivan…). Brend, kao i ličnost, imaju svoju priču, svoju istoriju, svoju ideju i poruku koju želi da prenese javnosti. Suština leži u tome kako zapravo dočarati sve to i ispričati priču jednog brenda, jedne ličnosti, kroz neverbalnu komunikaciju arhitekture enterijera. Mogla bih reći da je to mozda najkompleksniji i najizazovniji deo.

Neki brendovi poput Bulgarija, Luj Vitona, Diora ili Šanela imaju istoriju staru preko sto godina. Kod njih se danas više i ne radi o kreiranju enterijera, već više o evoluciji dizajna. Međutim, kod mladih brendova poput Karl Lagerfelda, koji postoji tek nekoliko godina, najbitnije i jeste kako sada osmisliti dizajn koji će oslikati pravu sliku karaktera i nastaviti da evoluira u budućnosti.

Đurđa Milutionović na slici levo

Postoje li delovi prodavnica za VIP klijente i šta je za njih specifično?

Da, uglavnom veliki butici na najvaznijim lokacijama imaju VIP prostoriju. Danas se zapravo više i ne zovu VIP, već VIC što znači Very Important Customer koji može, a i ne mora biti VIP. (Smeh)

U glavnom Bulgari butiku u centru Rima postoji prostorija koja je potpuno otvorena i prohodna, međutim ukoliko se pojavi bitan kupac, prostorija može potpuno da se zatvori i čak postoje tajna vrata koja nisu vidljiva golim okom a koja vode ka tajnom izlazu sa zadnje strane. Nekada je tuda izlazila Liz Tejlor…

Na Bliskom Istoku, u VIC prostorijama supruge šeika imaju pravo da skinu burku da bi mogle da probaju nakit.

 

Danas VIC prostorija ima sigurnosnu funkciju i funkciju prestiža. Ono što je bitno jeste da ima mogućnost da se potpuno zatvori, da kupac može sigurno, u privatnosti da kupuje. U tom slučaju mu prodavci sami donose proizvode koje želi da vidi.

Na Bliskom Istoku, u VIC prostorijama supruge šeika imaju pravo da skinu burku da bi mogle da probaju nakit, na primer.

U samom dizajnu VIC prostorija najčešće korsite se vrlo skupi, specijani materijali i nameštaj, čak luksuzniji nego onaj iz ostatka butika.

Koliko se modni dizajneri upliću u izgled njihovih prodavnica?

Danas su vlasnici većine luksuznih brendova (Bulgari, Luj Viton, Dior, Guči…) velike korporacije koje se ne upliću toliko u svet dizajna, već više u oblast financija i celokupne performanse firme. Do koje mere se sami dizajneri upliću razlicito je od brenda do brenda.

Na primer, Alesandro Mikele, novi kreativni direktor Gučija, osim što je odgovaran za dizajn proizvoda (garderobe, tašni, cipela…) odgovaran je i za dizajn enterijera i izloga. Za vrlo kratko vreme promenio je celokupni izgled brenda.

Kod Karl Lagerfelda postoje jasni kriterijumi vezani za dizajn proizvoda, enterijera i svakog vida vizelne komunikacije. Sam Karl, naravno, ima pravo da donese krajnju odluku i sud.

SLIKE PRE: Butik Bulgari na kruzeru Harmony Of The Seas Royal Caribbean

SLIKE POSLE: Butik Bulgari na kruzeru Harmony Of The Seas Royal Caribbean

Možete li izdvojiti projekat kojim ste najponosniji?

Najponosnija sam svojim projektom Luj Vitona u Meksiku. Ne samo zato što je prvi, već zbog svoje kompleksnosti, veličine i problematika koje su se usput dogodile i rešavale, a naravno i zbog svih pohvala koje je dobio.

Veoma su mi dragi i projekti na kruzerima jer mi je to bilo potpuno novo otkriće. Gotovo svi glavni principi arhitekture i statike tamo su zamenjeni dinamikom, sve se konstantno pomera, pa su samim tim i principi izvođenja i gradnje potpuno drugačiji.

Na kraju, ipak su mi najdraži projekti oni kojima se trenutno bavim, a samim tim se i nadam da ću njima jednog dana biti najponosnija.

Pogledajte i ove članke na portalu Gradnja.rs:

Viewing all 102 articles
Browse latest View live